Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Швейцарски експерти са категорични, че учениците трябва да се учат на финанси
С цена от над 160 000 долара годишно, Institut auf dem Rosenberg в Санкт Гален, Швейцария, може би е един от най-скъпите пансиони в света. Така че е повече от задължително учениците да учат много неща за парите.
Но вместо да се фокусират върху основно бюджетиране и управление на кредити, часовете по финанси в елитната швейцарска институция обхващат създаването на богатство, филантропията, семейния бизнес и управлението на наследството, съобщава CNBC.
„Възможността да образоваме тези бъдещи лидери ни дава привилегията да сме пионери в концепциите за курсове. Всеки трябва да знае за лихвените проценти, инфлацията, инвестиционните портфейли от акции – никой не учи това.“, каза Бернхард Гадеман, президент на училището.
В един от най-популярните класове, който обхваща създаването на богатство и финансите, студентите управляват хипотетични портфейли от 1 милион долара и представят своите инвестиционни избори на макетната дъска. Дискусиите в класната стая за ученици на възраст 12-18 години обхващат различни класове активи, риск срещу възнаграждение и силата на комбинирането.
Твърде често тези теми са оставени извън традиционните учебни програми, защото се смятат за „неакадемични“, каза Гадеман. Въпреки това, тези идеи се припокриват със същите концепции, преподавани в математиката и биологията, наред с други предмети.
„Наистина е важно да разберете динамиката, последиците и защо това е уместно, защото засяга всеки аспект от ежедневието ви. Неспособността да предоставим на студентите тази информация и обучение е наистина кражба на възможност те да бъдат успешни“, каза Гадеман.
Докато повечето ученици нямат достъп до този тип класове, повече гимназии в САЩ се заемат с финансовата грамотност.
Към 2024 г. повече от половината от всички щати вече изискват или са в процес на изискване от гимназистите да преминат курс по лични финанси, преди да завършат, според последните данни от Next Gen Personal Finance, организация с нестопанска цел, фокусирана върху предоставянето на финансово образование на ученици от средно и средно образование.
Изследванията показват, че посещаването на час по финансово образование в гимназията наистина се отплаща.
Голяма част от тази финансова стойност идва от научаването как да се избягват дългове по кредитни карти с високи лихви и използването на по-добри кредитни резултати, за да се осигурят преференциални лихвени проценти за ключови разходи, като застраховки, заеми за автомобили и жилищни ипотеки, според Тим Ранзета, съосновател и Главен изпълнителен директор на Next Gen.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови