Ще има ли Илон Мъск офис в Белия дом?
Все още не е ясно дали той ще стане държавен служител, въпреки че оглавява Департамента за правителствена ефективност (DOGE)
Икономисти от ЕКИП анализират еврото и инфлацията в Хърватия
Анализ на Георги Вулджев и Стоян Панчев от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) разкрива структурни тенденции в ценовите ефекти от еврото в Хърватия. Припомняме, че хърватите приеха еврото на 1 януари 2023 г.
Според тях ефектите от еврото започват да се проявяват няколко месеца преди фактическото му въвеждане, а не само от деня на официалното влизане на Хърватия в еврозоната.
Друго показателно наблюдение идва от прякото сравнение с България за времето от въвеждане на еврото в Хърватия – оказва се, че цените средно в Хърватия не само се запазват по-високи от България, а нарастват относително по-бързо. По думи на експертите от ЕКИП след като Хърватия приема еврото, темповете на инфлация там редовно са по-високи от темповете на инфлация в България.
Специално за групата на услугите се вижда ускорена инфлация, свързана с процеса на въвеждане на еврото – нещо, което традиционно е наблюдавано и в други държави, приели еврото.
Изчисленията показват, че досега цените в Хърватия са нараснали повече, отколкото в България – съответно с 1,47 и 2,63 процентни пункта по отношение на общия инфлационен индекс. При базисната инфлация разликата достига 3,52 процентни пункта, а при услугите разликата достига цели 9,03 процентни пункта (това са по-високите цени, натрупани досега в Хърватия в сравнение с България).
Накрая количествено е изчислена относителната инфлационна „цена” (т.е. загуба), която населението и фирмите в България биха платили до днес, ако България беше приела еврото заедно с Хърватия. Една дори съвсем консервативна оценка разкрива, че съответните загуби на спестяванията биха достигнали до цели 6.7 млрд. лева за периода само до август 2024 г.
При равни други условия, вземайки предвид разликите в институционалната и пазарната среда, инфлационните ефекти в България могат да надхвърлят тези от Хърватия дори ако само бъдат сравнявани общите и официални инфлационни индекси, казват от ЕКИП.
Все още не е ясно дали той ще стане държавен служител, въпреки че оглавява Департамента за правителствена ефективност (DOGE)
Управителят или подуправителите могат да се върнат в банката след като са били премиери
Коя е книгата, която задължително трябва да прочетете?