САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Фазата по разработване може да отнеме 3 години, според ЕЦБ
Европейската централна банка (ЕЦБ) може да започне разработването на своето цифрово евро, електронна версия на банкноти и монети, до края на следващата година, каза в понеделник членът на борда на ЕЦБ Фабио Панета.
„В края на 2023 г. бихме могли да решим да започнем фаза на реализация, за да разработим и тестваме подходящите технически решения и бизнес договорености, необходими за осигуряване на цифрово евро“, каза Панета. "Тази фаза може да отнеме три години."
Какво е цифрово евро?
Цифровото евро би било като евробанкнотите, но в цифрова форма. Ако проектът з анего бъде осъществен, то би представлявало електронна форма на пари, емитирани от Евросистемата (ЕЦБ и Националните централни банки от Еврозоната) и би било достъпно за всички граждани и фирми.
Цифровото евро не може да замени парите в брой, а по-скоро ще ги допълни. Евросистемата ще продължи да осигурява достъпа до пари в брой на всички граждани навсякъде в Еврозоната.
Цифровото евро крипто актив ли е?
Не, цифровото евро не е крипто актив. Цифровото евро представлява централнобанкови пари. Това означава, че зад него ще стои Централна банка, ще е устроено така, че да задоволява потребностите на гражданите, ще бъде безрисково и ще зачита неприкосновеността на личния живот и защитата на данните. Централните банки имат задача да поддържат стойността на парите, независимо от това дали са във физическа или в цифрова форма.
Стабилността и надеждността на така наречените „стабилни валути“ (stablecoin) в крайна сметка зависят от това кой ги емитира и на надеждността и изпълнимостта на обещанието на емитента да поддържа стойността им с течение на времето. Частните емитенти могат също така да използват лични данни за търговски цели.
Няма ясно определено лице, което да носи отговорност за криптоактивите, а това означава, че вземанията не могат да бъдат приведени в изпълнение.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците