Bloomberg: Ще бъде ли детрониран доларът?

Финанси

Какви са предизвикателствата пред американската валута

Няколко скорошни геополитически събития отвориха отвово въпроса дали хегемонията на долара като световна резервна валута е изложена на риск. Отговорът е - не. Ни най-малко, пише bloomberg.com. 

Най-скорошният претендент е предполагаема обща валута на Южна Америка с работно заглавие Сур (юг). Това е идея, която се разпространява от 80-те години на миналия век, но финансисти смятат, че е опасна и неуместна. Ако някога тя се случи, ще се използва за улесняване на търговията между Бразилия и Аржентина. Други страни от Южна Америка биха могли да се изкушат да се присъединят, ако успее да изглади неравностите на неликвидните, нестабилни местни валути. Но има нещо, което вече прави това - нарича се щатски долар.

Доларът остава световната валута, като половината от банкнотите от 2 трилиона долара са в обращение извън САЩ. В много страни ежедневната му употреба на дребно замества местната валута. Около 40% от световния дълг е емитиран в долари. Това предоставя на САЩ прекомерна привилегия. Неговият огромен дефицит по текущата сметка е далеч по-малък проблем. 

Но това също означава, че САЩ служат като глобален кредитор от последна инстанция. Близо 60% от световните валутни резерви са в долари, като еврото е на второ място с 20%. Близо 90% от всички валутни сделки включват долара.

Неотдавнашният срив на криптовалутата подчертава колко трудно е да се изправиш срещу управляващия шампион. Икономиката на САЩ, заедно с нейните облигации и акции, се превърна в предпочитано убежище за глобалните инвеститори както в лоши, така и в добри икономически времена – феномен, известен като усмивката на долара.

По-голямата обсъждана заплаха за статута на зелените пари е разговорът, че Китай и Саудитска Арабия търгуват въглеводороди в различни валути от долари. Саудитска Арабия измести Русия като най-големият източник на суров петрол за Пекин, доставяйки 15% от 350-те милиона барела, закупени от Китай само през декември.

Снимка: Getty Images

Доминирането на американската валута ще бъде подкопано, ако се появи конкурентна петролна валута. Но има много основателни причини, поради които по-голямата част от световната търговия с въглеводороди е деноминирана в долари и ще остане такава. Организацията на страните износителки на петрол, сега с Русия частично в състава, не е в състояние да контролира нито цената, нито доставките на суров петрол. Той няма възможностите да създаде конкурентна валута.

Размерът има значение: Около 40% от световната търговия се фактурира в долари, четири пъти повече от дела на САЩ в световната търговия. Зелените пари представляват 42% от обема в SWIFT мрежата за междубанкови транзакции. Делът на юана е 2%. Еврото има впечатляващите 36%, но това е предимно бизнес в рамките на еврозоната между 20-те членки на общата валута. Делът на еврото в световната търговия е по-скромните 16%. 

В заключение , докато и освен ако големите азиатски сили като Индия, Китай, Япония и Корея не решат да създадат нова валута, доларът ще остане силна световна валута.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст