Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Двойките над 50 години представляват приблизително една четвърт от възрастните, които тепърва заживяват заедно
Издигането на романтичната ви връзка на следващото ниво – да заживеете заедно – е голяма стъпка по толкова много начини.
Ако решите само да живеете заедно, без да се ожените, може да мислите, че спестявате пари (напр. без сватба!) и запазвате финансовата и юридическата си независимост един от друг, казва CNN.
В някои отношения може и да е така. Но има много финансови и правни съображения, които и двамата трябва да обмислите, преди да се обадите на приятелите си да ви помогнат с пренасянето.
Анализ на Pew Research Center установи, че през 2016 г. двойките над 50 години представляват приблизително една четвърт от възрастните, които тепърва заживяват заедно. Хората в тази възрастова група – много повече от двойките в 20-те и 30-те си години – вече са създавали семейства и са спестявали. Освен това, за тяхно голямо съжаление, е по-вероятно да развият здравословни проблеми по време на връзката си оттук нататък.
Ето някои ключови финансови въпроси, които двойките на всяка възраст трябва да имат предвид, когато решават да живеят заедно:
Партньорите трябва да са наясно със своите доходи, активи, дългове и кредити, здравна застраховка и застраховка за инвалидност. И не забравяйте да споделите с партньора си дали и колко дължите за издръжка, ако имате дете от предишна връзка. Изненадите и тайните никога не са добре дошли в такива отношения.
Ако вие сте лицето, което получава издръжка или издръжка за детето си също е нормално партньорът ви да знае каква е сумата, която получавате.
По отношение на социалноосигурителните обезщетения, ако сте разведени или овдовели, може да имате право на обезщетения въз основа на доходите на бившия ви съпруг/а. Но правилата може да се променят, ако се ожените повторно.
Ако обаче просто съжителствате, това няма вероятност да попречи на получаването на тези обезщетения.
За някои това може да означава разделяне на разходите 50/50. Но за други това може да няма смисъл.
Например, ако правите три пъти повече от вашия партньор, може да решите да плащате на пропорционална основа, като всеки допринася със същия процент от доходите ви за общи разходи. Ето как може да изглежда това: 10% от доход от 75 000 лв. (7 500 лв.) е три пъти по-малко от 10% от 225 000 лв. (22 500 лв.).
Освен долари и центове, можете също така да помислите какво носи всеки партньор на масата по отношение на съвместния живот – независимо дали става въпрос за готвене, почистване, ремонт на дома или поемане на отговорност за социалния ви живот като двойка.
Ако вашият партньор притежава дома и вие се преместите в тази къща, помислете, че финансовите ползи от всичко, което подобрява стойността на дома – като нов покрив или ремонт на кухня – ще се натрупат само за вашия партньор, тъй като вие не сте собственик, въпреки че и двамата ще се наслаждавате на ежедневните предимства на живота в подобрено пространство.
Много финансисти препоръчват парите в семейството да са в 3 различни сметки „мои, твои и наши“.
Никой не иска да обмисля този въпрос. (Дори да се пише за това е неприятно.)
Но обсъждането му навреме може да намали част от стреса, ако възникне ситуация, когато партньорът се разболее и се нуждае от продължителни грижи.
Въпреки че всеки трябва да има завещание, в което е посочено как иска да бъдат разпределени активите му, особено важно е несемейните двойки да го направят, тъй като законът обикновено предоставя много автоматични обезщетения на хората с брак и децата на дадено лице, отколкото на съжителстващия партньор.
Ако единият или и двамата имате деца, и двамата партньори трябва да са наясно как децата и партньорът ви ще бъдат осигурени.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови