
Двойно обозначение: eMAG въвежда цени в евро и лева
Цените се калкулират автоматично на база фиксирания официален курс
37% от тях са били рециклирани, съобщава Евростат
Всеки жител на Европейския съюз е генерирал средно по 34,6 килограма пластмасови отпадъци през 2020 г., от които 13,0 килограма, или 37,7 на сто, са били рециклирани. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.
За периода 2010 - 2020 г. обемът на отпадъците от пластмаса, генерирани на глава от населението, се е увеличил с 23 на сто (+6,5 кг.). За същия период рециклираният обем на тези отпадъци се е увеличил с 32 на сто (+3,2 кг.). Въпреки това подобрение количеството пластмасови опаковки, които не са били рециклирани, се е увеличило с 3,4 кг на жител, поради по-голямото увеличение на абсолютното количество генерирани пластмасови отпадъци.
През 2019 г., от когато са последните налични данни на Евростат за България, на жител на страната се падат средно по 11,82 килограма рециклирани пластмасови отпадъци, докато средното ниво за ЕС е било 14,03 килограма. Това означава, че 50,6 на сто от всички пластмасови отпадъци в България са били рециклирани през 2019 г., докато в ЕС този дял е 40,6 на сто. Това поставя страната ни на шестото място по най-голям дял на рециклираните пластмасови отпадъци сред членките на ЕС, като преди нас са Испания (51,5 на сто), Словакия (52,8 на сто), Швеция (53,2 на сто), Нидерландия (57,2 на сто) и Литва (69,6 на сто).
През 2020 г. влязоха в сила по-строги правила при отчитането на рециклирането на пластмасови отпадъци. Те включват хармонизиран статистически подход при калкулациите на данните, и по-стриктно отчитане на композитните материали, изграждащи отпадъците, пише БТА.
Цените се калкулират автоматично на база фиксирания официален курс
Купуването на предварително боядисани яйца крие рискове, казват от „Ние, потребителите“
Градът е с най-много богаташи в света