1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

Отвъд пластмасите: митовете, истините и решенията за рециклирането

ESG

Всеобхватното разпространение на пластмасата се превърна в глобален проблем

Проблемите с пластмасата се превърнаха в глобален проблем през последните години. Приблизително 242 млн. тона се генерират всяка година, а САЩ са първи в това. 

Рециклирането на пластмаса обаче се оказва неефективно. Това се вижда от шокираща статистика от Our World in Data. От 5,8 млрд. тона пластмасови отпадъци, генерирани между 1950 г. и 2015 г., само около 9% от тях са били рециклирани. Останалата част от тези отпадъци са изгорени или разхвърляни. Доклад от организацията с нестопанска цел The Last Beach Cleanup и групата за застъпничество Beyond Plastics установи, че този брой е дори по-нисък. За сравнение само 5% до 6% от пластмасовите отпадъци в САЩ са превърнати в нови продукти през 2021 г., съобщава Forbes.

Снимка: iStock
Наистина е трудно да се повярва колко малко пластмаса всъщност е била рециклирана, като се има предвид колко обичаен е станал този процес. Но истината е, че пластмасата не се рециклира лесно, защото пластмасовите продукти обикновено са съставени от смес от химикали, които могат да създадат трудности в процеса на рециклиране и е по-трудно да се изолират основните материали, които могат да бъдат възстановени и използвани повторно. 

Проблемът с пластмасата не е нов, но разбира се, но научих повече за неговите широкообхватни последици по време на скорошен разговор с Джудит Енк, президент на Beyond Plastics. Общонационалният проект, базиран в Bennington College в Бенингтън, Върмонт, обединява опита на експерти по екологична политика с креативни студенти, за да постигне институционалните, икономическите и обществените промени, необходими за борба с кризата с пластмасовото замърсяване.

Привърженици на законопроекта за разширената отговорност на производителя (EPR) твърдят, че поставянето на такси върху опаковката ще доведе до промени и подобрения в опаковката. Вероятно обаче компаниите ще прехвърлят тези такси на потребителите. 

Някои от законопроектите, които се предлагат в момента, дават твърде голям контрол на компаниите, които са склонни да намерят начини да заобиколят своите отговорности, ако те не са щателно дефинирани. 

Снимка: ©César Hernández/CSIC
Проблемът с химическото рециклиране

До 2018 г. САЩ изпращаха почти половината от рециклираната си пластмаса в други страни, предимно Китай. Но през 2018 г. Китай спира да приема каквато и да е пластмаса, която не е първокласно сортирана. Други държави скоро последваха примера на Китай, а този вид пластмаса започна да се натрупва в САЩ, където е депонирана или насочена към инсинератори за изгаряне. Изгарянето, понякога наричано химическо рециклиране, е приветствано като "обещаваща нова технология за рециклиране", но не е магическо решение. За съжаление, много от новите законопроекти за EPR, които се въвеждат, включват точка, която ще позволи химическо рециклиране.

"Химическото рециклиране не е рециклиране. Взима се отпадъчна пластмаса, нагрява се при висока температура и след това създава нискокачествено изкопаемо гориво", казва Енк.

Снимка: ©César Hernández/CSIC
Съветът за защита на природните ресурси (NRDC) обяснява в анализ от 2022 г., че химическото рециклиране обикновено попада в две категории: пластмаса към гориво и пластмаса към химикал. Преобразуването на пластмаса в гориво включва пиролиза или газификация, като и двете използват топлина и химически процеси за разграждане на пластмасовите отпадъци в продукти, които се превръщат в горива. Процесът от пластмаса към химикал използва обработки като топлина и разтворители за създаване на суровини, за които поддръжниците твърдят, че могат да бъдат превърнати в други химикали или нови пластмаси.

И двете категории изобилстват от здравни, екологични, социални и икономически проблеми. По-конкретно, превръщането на пластмаса в гориво води до вредно замърсяване на въздуха и парникови газове при изгаряне. Така че, химическото рециклиране не е решението. 

Възприемането, че пластмасата се рециклира лесно, и че тежестта на рециклирането е единствено задължение на потребителя е грешно и в крайна сметка трябва да бъде насочено към компаниите. 

За съжаление всички тези "екологични действия" са просто като лепенка върху раната. Решаването на проблема с пластмасата изисква промяна в нагласата на компаниите, които трябва да носят отговорност за продуктите си. 

Автор: Ирина Евгениева

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Интерактивна образователна инсталация кани потребителите да научат повече за електронните отпадъци

Интерактивна образователна инсталация кани потребителите да научат повече за електронните отпадъци

Любопитната инсталация посреща посетители на пл. „Света Неделя“ в София до края на март, където всеки ще може да разгледа „Музея на електронния отпадък“ и да предаде за рециклиране старите си електронни устройства

Галерии