Това показва проучване на КНСБ и Фондация "Фридрих Еберт"
Близо 20% от работещите в България заявяват, че са били подложени на сексуален тормоз на работното място, като по-голямата част от потърпевшите са жени. Това сочат резултатите от проучване, проведено от КНСБ и Фондация "Фридрих Еберт" в периода 15 юли - 30 септември 2024 г., цитирано от БНР.
Какво определят анкетираните като "сексуален тормоз"?
Най-чести са неуместните погледи и подмятания, неприличните сексуални шеги или обидни забележки за личния живот или външния вид, а най-засегнати са хората в началото на трудовия си път, на възраст от 18 до 29 години.
"Няма систематизирана правна уредба, която да е насочена само и единствено към предотвратяване на различните форми на насилие и тормоз в сферата на труда. В Кодекса на труда не се съдържат определения за тормоз и насилие. Няма и определения за адекватни норми за превенция.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Има определение за тормоз и сексуален тормоз, но те като цяло са общи и обхващат гражданското общество. Не са конкретно насочени към сферата на труда. Това може да се промени", коментира заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ Виолета Иванова.
Снимка:
iStock
Какви мерки трябва да бъдат предприети според КНСБ?
КНСБ настоява да бъдат предприети редица мерки, сред които ратифициране на Конвенция на Международната организация на труда за премахване на насилието и тормоза в областта на труда; кампании за по-добра информираност на работодателите и работниците.
Четвъртото издание на културното събитие ще предложи 3-километров пешеходен маршрут. По повод 25-годишнината на bTV, видеомапинг шоу ще освети фасадата на красива сграда в центъра на София.