Компанията Neuralink на Мъск получи одобрение за изпитване на мозъчен чип в Канада
В Съединените щати Neuralink вече е имплантирала устройството на двама пациенти
Офисът на VMware е приключен напълно на 10 март 2020 г. само 5 дни преди началото на локдауна
Можете ли да си представите, че първият „офис“ на компанията, която ви представяме днес, може би е бил някъде между две бюра и две легла в малка стая на общежитие на Станфордския университет…
Да, официално технологичната компания VMware тръгва от идея на няколко състуденти през 1998 г., които решават да създадат продукт, позволяващ да се стартира повече от една операционна система на компютъра. Тази иновация днес стига до няколко огромни офиса и хиляди разработчици, които работят в основните хъбове на компанията по света.
Българският офис, който се намира в Garitage Park, е третият по големина в света. Срещаме се с Мануела Иванова, директор „Работни пространства“ за Източна Европа, която ни води във всички интересни кътчета от високотехнологично ниво, както и тези, които отговарят на високите изисквания на ESG.
Офисът е приключен напълно на 10 март 2020 г. Само 5 дни преди началото на локдауна компанията започва да прехвърля 1200-те софтуерни инженери, които работят по това време за тях. Близо още 800 души стават част от екипа по време на COVID-19 и някои дори още не са идвали в офиса, защото работят хоум. Това означава, че нашият екип ще пие по кафе в една от кухните преди самите служители дори още да са я видели.
Изборът на локация се оказва едно от най-важните неща. По време на търсенето компанията си поставя няколко условия, на които новото място да отговаря: да има добра пътна артерия и инфраструктура, брандът да бъде показан по най-добрия начин, да има възможност за разрастване и за разширяване на екипите, както и да бъде място тип комплекс, което да включва спортни съоръжения, медицински център и различни места за хранене.
След кухнята продължаваме към т.нар. „проджект рум“, специални зали, които присъстват на всеки етаж, помагащи за работата на R&D инженерите и осъществяване на бърза връзка с офисите в Силициевата долина или Индия.
Зад ъгъла попадаме в зала с билярд и различни игри, място доста типично за IT компаниите и изискванията на самите разработчици, които по примера на много други компании в Силициевата долина разпознават тези места като част от корпоративната култура и тази на офиса. Офисът е отворен 24 часа и всеки може да се види с мениджърите си или колегите, когато има нужда.
Бързо минаваме през терасата, на която в по-топлите месеци се организират повечето събития на компанията и от Мануела разбираме, че цялостната концепция за офиса е правен заедно с R&D инженерите, които сами избират цветовете, графичните елементи и дори работния стол.
Всички материали по време на дизайн фазата и изпълнението са направени с устойчиви материали, като мокетите, например, са избрани не просто заради визията си и усещането, че си навън, а и защото са от негорим материал, който е напълно рецеклируем за все по-малък отпечатък върху природата. Това се удостоява с одсигурена с Excellent сертификат за “здравословно” строителство на BREEAM сертификат в категория Communities International Technical Standart, с което могат да се похвалят не повече от 20 компании в Европа.
VMware си поставя за цел да бъде въглеродно неутрална компания до 2030 г. затова и някои от мерките, които е взела в своя нов офис са свързани с устойчива енергия като има договор за 100% зелена енергия. На покрива на „Сграда 2“ се разполагат и близо 500 кв. м. соларни панели, които набавят енергията за охлаждане на сървърните помещения. Целят този пакет от устойчива енергия е допълнен от BMS (Building Massinger System), система, която позволява да бъдат измерени температурите, консумациите на ток, въглероден диоксид и нивото на запрашеност във всяка една точка на офиса. Системата може да бъде достъпна от различни отдалечени устройства.
„Дори да съм на командировка в Пало Алто, мога да контролирам дистанционно температурата в офиса в София,“, казва Мануела.
Офисът е разделен на различни „квартали“, като за сигурността на служителите на определени места са поставени шкафчета, които се отварят с код и по този начин напълно са премахнати онези стари шкафове, които бутаме под бюрата.
Впечатляващо е, че никъде в офиса не виждаме и кошчета за боклук по земята.
„Това беше голяма дискусия с ползвателите. Ние искахме да махнем кошчетата под бюрата и създадохме зони за разделно събиране на всеки етаж. Целта е да ги провокираме да станат и да се раздвижат. Ставайки от бюрото, за да си изхвърлиш отпадъка, ти помагаш на природата, помагаш на себе си, защото е хубаво да промениш стационарната стойка, можеш да срещнеш някого и да обмениш една приказка, да решите да отидете заедно на обяд“, допълва Мануела и ни показва и как изцяло са премахнати гигантските туби за вода – фон на всеки офис, заменяйки ги със сложна пречистващата система. VMware се опитва да се сертифицира и по Well система, която включва добрият живот в офиса – вода, хранене и други фактори, които биха помогнали на служителите да са по-продуктивни.
Всяко едно бюро регулира височината си, за да могат разработчиците да сменят стойката си. Мониторите пък са поставени на определена височина, за да бъдат на правилното разстояние от очите. Всички детайли за здравословна работа са взети под внимание, а залите имат имена, изписани и на езика на незрящите – брайл, и така е покрито и едно от изискванията на ESG за запазване и толериране на разнообразието (diversity).
Едно от най-впечатляващите места, на които Мануела ни води е стая, специално обзаведена за удобството на всяка една жена, която желае да дойде с детето си на работа.
„Всяка една жена и майка може да реши да дойде да работи за няколко часа в офиса, тя има нужда от специално място и комфорт. От кана, микровълнова и хладилник за съхраняване на кърма. Имаме дори повивалник. При нас няма рестрикции към това да идваш с детето си на работа. Ние толерираме това и ги стимулираме“, казва Мануела.
Поп пътя се натъкваме на стотици растения и дори билки, които програмистите сами отглеждат, а точно до стаята за майки е разположена и стая с масажен стол за релакс, на който можеш да водиш ZOOM разговор докато коригираш стойката си и предизивканата болка от стоенето дълго на стол.
Гледайте видеото, за да дойдете с нас в останалите кътчета в офиса на VMware и да разберете къде се намира ‚“оазисът“ на офиса и какво е вендинг машина за лаптопи:
В Съединените щати Neuralink вече е имплантирала устройството на двама пациенти
След като бъде завършен, електрическият хъб ще обединява кабели от офшорни вятърни паркове
Децата на бившия премиер продават антиката на търг заедно с още 34 семейни вещи