
Голям онлайн супермаркет напуска българския пазар
Последните поръчки ще бъдат доставени на 22 юли
На каква стойност е проектът?
Египет стартира изграждането на първата си голяма хибридна слънчева и батерийна електроцентрала, в опит да преодолее дълбоката си зависимост от изкопаеми горива и чести прекъсвания на електрозахранването. Проектът, наречен „Обелиск“, се очаква да стане еталон за енергийната трансформация не само в Египет, но и в Африка като цяло, предава CNN.
Съоръжението ще бъде изградено в района Нагаа Хамади в южен Египет – зона, която попада в т.нар. „слънчев пояс“ с едни от най-високите нива на слънчева радиация в света. Централата ще има капацитет от 1,1 гигавата соларна енергия, комбинирана с батерийно съхранение от 200 мегаватчаса. Това съчетание цели да преодолее най-голямата слабост на соларната енергия – непостоянството, чрез възможността за съхранение и употреба на ток и през нощта. Проектът е на стойност 590 милиона долара и се изгражда от норвежка компания.
Финансирането на „Обелиск“ е обезпечено от международни институции – Европейската банка за възстановяване и развитие, Африканската банка за развитие и британската държавна инвестиционна структура British International Investment, които ще осигурят близо 480 милиона долара. Очаква се първият етап – 561 MW слънчева енергия и пълен батериен капацитет – да бъде завършен до средата на 2026 г., а пълната реализация до края на същата година.
Въпреки огромните си запаси от природен газ, Египет изпитва все по-остри енергийни затруднения. Основното газово находище Зор намалява производството си, а скоковете в световните цени на газа принудиха страната през 2024 г. да търси алтернативи. През май и юни бяха обявени търгове за внос на близо 2 милиона тона мазут. Най-засегнатите райони са южните, където летните температури достигат 42°C и потреблението на електроенергия скача драстично заради климатиците.
Въпреки че 60% от най-подходящите терени за соларни централи в света се намират в Африка, едва 3% от континенталната електроенергия през 2023 г. е произведена от слънцето. Очакванията за 2025 г. са поне 18 африкански държави да преминат границата от 100 MW нови соларни инсталации, докато континентът си поставя амбициозната цел от 300 GW слънчев капацитет до 2030 г. – повече от настоящия капацитет на САЩ.
Цената на съхранение на енергия чрез батерии е спаднала с цели 89% за периода 2010–2023 г., водена от експанзията на производствения капацитет, особено в Китай. Това прави възможно комбинирането на соларни и батерийни мощности, които могат да поддържат захранване дори в пиковите часове след залез. Доклад на Global Solar Council определя батерийното съхранение като най-важния катализатор за растежа на соларната енергия. И все пак – Африка разполага с едва 1,6 GWh батериен капацитет на фона на глобалните 363 GWh – признак за нуждата от целенасочени инвестиции.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Последните поръчки ще бъдат доставени на 22 юли
Основните двигатели на инфлацията в еврозоната през юни са били услугите, храните, алкохолът и тютюнът
Износът на стоки от България е 3,3492 млрд. евро през май