1 USD
1.66002 BGN
Петрол
68.57 $/барел
Bitcoin
$109,433.0

Искам да си инсталирам соларен панел на балкона, какво да направя?

Колко струва това начинание и колко енергия пести?

В последните години темата за енергийната независимост става все по-актуална. С нарастващите цени на електроенергията и необходимостта от преход към по-екологични решения, все повече домакинства търсят алтернативи. Един от най-достъпните варианти е инсталирането на балконски соларни панели – система, която всеки може да използва у дома. Как точно се случва това, колко струва и какви са законовите изисквания, разбираме от Балин Балинов - експерт на "Грийнпийс - България".

  • Соларните панели, които се поставят на балкон, вече са често срещано явление
  • Съществуват три основни закона, които трябва да се вземат предвид
  • За домакинствата без тераса, солните панели остават опция

Снимка: Getty Images/iStock

Каква е процедурата за инсталиране на соларен панел у дома?

Соларните панели, които се поставят на балкон, вече са често срещано явление в страни като Германия и Австрия. Ако на терасата има достатъчно пространство, обикновено се монтират два панела.

„Ако има достатъчно място и ширина за соларен панел, обикновено се поставят 2 такива на терасата. Така те могат да си произвеждат в най-добри слънчеви дни до 800 вата. Тоест до 800 вата енергия могат да се отдават в мрежата на домакинството.“

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тези малки фотоволтаични системи имат едно ключово предимство – лесната инсталация. Те се свързват директно в стандартен електрически контакт, без нужда от сложен монтаж или специализирано оборудване. „Особеното е, че тези балконски фотоволтаици, нищо че са малки и компактни, имат кабел, който директно се включва в контакта и съответно те могат да произвеждат енергия веднага.“

Снимка: Getty Images/iStock

Законодателна рамка – какво трябва да знаете?

Въпреки малкия им размер, балконските соларни панели в момента попадат под същата нормативна уредба като големите покривни инсталации. Това създава трудности и правни несъответствия, върху които вече се работи. „В момента тези балконски фотоволтаици трябва да следват закона буква по буква.“ Съществуват три основни закона, които трябва да се вземат предвид.

„На първо място е закона за енергията от възобновяеми източници. В него тези балконски системи са приравнени към останалите покривни системи, които са до 10,8 киловата, което е доста странно. Единият панел може да е 400 – 450 вата, а два комбинирани правят 800, и тук разликата е доста сериозна, ако говорим за натоварване на мрежата. Това трябва да се промени и да има специален текст, който да е за малките балконски фотоволтаици.“

Казус съществува и от гледна точка на строителното законодателство и електроенергията. „Това се води 6-та категория строеж, а то не е строеж, а преместваем обект. Това е нещо, което може да се сравни с предмет от магазин за мебели за сглобяване. Идва в една плоска кутия, вътре е панелът и двама души съвсем спокойно могат да си го закрепят сами. Ако им се наложи да напуснат жилището – те просто го разскачват от скобите и го вземат.“

Снимка: Getty Images/iStock

Колко струва инсталирането на балконски соларен панел?

Няма фиксирана цена, тъй като стойността варира според мощността на панела и търговеца. „Цената се изразява в мощност на панела – 1 ват мощност на панела е равен на 1 евро. Ако панелът е 400–450 вата, толкова евро е и самата инсталация.“

Всеки потребител може сам да провери различни предложения онлайн и да избере най-подходящия доставчик според цена, гаранция и качество. „Това е възможно най-евтиният начин хората да произвеждат сами енергия, защото покривните инсталации струват значително по-скъпо, има повече модули и панели.“

Освен това, тези системи са напълно достъпни дори за хора без технически умения.  „При балконските стойността е възможно най-ниска и още от първия път, дори не е нужно да идва техник и да ги свързва. Те си вървят с кабел. В момента, в който се включат във външен контакт на терасата, започват да произвеждат електричество, което веднага влиза в домакинството. Хората го ползват за хладилник, рутер, вентилатор и т.н.“

Според проучвания, във Великобритания соларните панели спестяват 30% спестяване от сметките за електроенергия. Възможно ли е това и у нас?

„Абсолютно, даже може би малко повече. Ние сме по на юг и разполагаме с още повече слънчеви часове годишно. И пак, нямаме универсален отговор, защото много е важна каква е консумацията на домакинството. С колко стаи разполага апартаментът, колко уреда се ползват, дали те са енергийно ефективни – това е доста важно. Ако семейството е в дом с нови електроуреди, харчещи малко – този процент може да е по-висок.“

Снимка: iStock

А какво се случва, ако нямаме тераса?

Липсата на балкон не означава, че не може да се използва соларна система. Панелите могат да се монтират и на външната фасада, но тогава е нужна професионална намеса.

„За домакинствата без тераса, соларните панели остават опция. Може да се поставят без да има тераса. Води се фасадата на блока и може да е на външния парапет и под прозорец, но за това със сигурност трябва да се намеси техник, за да е сигурно, че панелите са добре закрепени и че ще издържат на всякакви метеорологични условия.“

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук