Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Този тип пазаруване ви насърчава ви да купувате само това, от което се нуждаете, защото идеята не е да се презапасявате
Пазаруването с нулеви отпадъци става все по-популярно, тъй като всяка година все повече от нас се опитват да намалят въздействието си върху планетата.
Този тип магазини, известни у нас като „рефилница“ от refill (презарреждане) ви дава възможност да използвате по-малко опаковки, когато купувате различни продукти, а както е в случая с магазина на Стойчо Наков Station Zero - козметика и препарати.
Този вариант на пазаруване намалява количеството пластмаса, което попада в битовите отпадъци. Малки магазини за презареждане се появяват по главните улици, докато супермаркетите са притиснати да отговорят на нарастващото търсене на такива опция.
Какво е „Рефилницата“?
Магазинът за презареждане обикновено е независим магазин, който продава неопаковани стоки като храна, тоалетни принадлежности и почистващи продукти. Те молят купувачите да носят контейнери или опаковки, които вече притежават, за да ги пълнят от по-големи контейнери в магазина.
Пазаруването с нулеви отпадъци набра популярност през последните три години и подобни магазини има в София, а отскотро и във Варна. Този тип пазаруване ви насърчава ви да купувате само това, от което се нуждаете, защото идеята не е да се презапасявате.
Магазините без опаковки станаха по-популярни, защото са начин за предприемане на осезаеми действия срещу замърсяването. Това ни позволява да избегнем купуването на храна от супермаркета, покрита с множество пластове пластмаса. Можем също така да дадем втори живот на здрави контейнери, вместо просто да ги изхвърлим в боклука или да ги рециклираме.
В световен мащаб по-малко от 10% от пластмасата, която използваме в ежедневието действително се рециклира и ясно, че трябва да използваме повторно каквото можем, когато можем.
Какво продават в магазините за „презареждане“?
Всеки магазин за презареждане е различен. Но като цяло очаквайте да намерите стоки като:
Малките местни магазини, като магазините за презареждане, е по-малко вероятно да използват досадни промоции, които насърчават купувачите да получат повече, отколкото им трябва. Вместо това ще купите достатъчно, като същевременно минимизирате въздействието върху планетата.
Как работят тези места?
Когато пристигнете в магазина, намерете кошница, в която да носите контейнерите си, докато пазарувате.
Тариране: Претеглете вашите контейнери на везната, като натиснете TARE. В зависимост от магазина ще се отпечата или етикет с теглото на всеки контейнер, или вие сами ще си го отбележите.
Напълнете: Насочете се към продуктите, които искате, и вземете колкото желаете. Много магазини за нулеви отпадъци имат фунии, за да ви помогнат да напълните контейнерите си.
Претеглете: Поставете напълнените контейнери обратно на везната, за да ги претеглите. В някои магазини ще изберете всеки продукт от екрана и ще отпечатате ценови етикети. В други ще си направите бележка за теглото и номерата на продуктите, така че касиерът да може да изчисли цените на касата. Течностите често се продават въз основа на обема, така че няма да е необходимо да ги претегляте.
Вижте как работи във ВИДЕОТО!
Емблематичната кампания на bTV Media Group - „Да изчистим България заедно“, тази година ще се проведе на 16 септември. bTV заедно със своята партньорска мрежа ще обединят усилия отново в името и на каузата за опазване на природата.
„Да изчистим България заедно“ е най-мащабната доброволческа инициатива у нас вече над 10 години. Нейните цели са свързани с установяването на добри доброволчески практики и с насърчаването на отговорно отношение и поведение за създаването на една по-чиста и красива среда за живот.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб