1 USD
1.88187 BGN
Петрол
72.84 $/барел
Bitcoin
$96,625.5

Дамите сред предприемачите, които променят бизнеса у нас с устойчиви идеи (ВИДЕО ОБЗОР)

Торти за домашни любимци, играчки от картон, дъвки от смола и по-зелено снимане - идеите, които вдъхновяват

 

През 2025 г. стратегиите ESG (Environmental, Social, and Governance) вече няма да бъдат избираеми за бизнеса – те ще бъдат основна част от корпоративното управление, движено от развиващите се регулации, изискванията на инвеститорите и обществените очаквания. С правителствата по света, които въвеждат по-строги стандарти и рамки, компаниите трябва да приемат по-прозрачни и приложими ESG инициативи, за да останат конкурентоспособни.

Потребители, акционери, инвеститори и служители повишават нивата си на изпълнение на директивата на ЕС. А клиентите влагат парите си там, където присъстват и ценностите им.

Ние от bTV Бизнес Новините следим развитието на новата етична политика на компаниите в страната и в края на 2023 г. ви представяме няколко примера, които следват и дори определят тенденциите на пазара у нас:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Любомира Василева, Dogalicious 

Преди 8 години една съдбоносна среща във Виетнам между Любомира Василева и пудела Марлита става причина на софийската сцена да се появи иновативният бизнес с концептуален магазин, пекарна за кучета и кафене за човеци.

Снимка: Dogalicious
„Да вървиш по пътя на Dogalicious означава да вървиш по-бавно, да намалиш екологичния си отпечатък", казва създателката на устойчивия бранд за кучета.

Всеки един елемент, който включва брандът Dogalicious е вдъхновен от Марлита и е част от пътя на Любомира да изгради иновативен и устойчив бизнес.

Снимка: Dogalicious

Dogalicious комбинира няколко много големи звена, като едно от най-големите е пекарната за домашни любимци, от която всеки ден излизат тортички, кексчета и десерти, съобразени изцяло с хранителните елементи и съставки, които кученцата консумират.

Жени Илиева, MyToy

Индустрията за производство на играчки използва 40 тона пластмаса за всеки 1 млн. долара приходи и е най-интензивно използващата платсмаса индустрия в света. 90% от играчките на пазара са изработени от пластмаса. 

Подобни статистки карат Жени Илиева, която от години е в бизнеса с производство на картонени изделия, но и майка на две пораснали деца, да потърси приложение на бизнеса си, за да създаде продукт, който да бъде достатъчно добър, за да развие креативността на децата, но и да бъде безопасен за тяхното здраве и да ги държи далеч от тоновете пластмаса.

Така идва и идеята да създаде първата картонена играчка – къщичката от картон. За да успее да стигне до създаването на играчка от картон, екипът отделя години труд и опити, за да стигне до правилното решение за типа и вида масивен картон, който е необходим за производство на играчки.

Хана де Гой, ръководител „Устойчивост на продукциите и отговорно съдържание“ в CME

Производството на телевизионно съдържание само за един час генерира 13 тона въглероден диоксид. Що се отнася до филмите, високобюджетен блокбастър произвежда средно 2840 тона въглероден диоксид по време на производството.

За да направим картината малко по-ясна, ще ви кажем, че, за да се усвои това количество ще са нужни 4000 акра (16 187 декара) гора за цяла една година. От тези статистики става още по-ясно, че трябва да се направи нещо, за да се отмени въздействието на филмовото производство върху околната среда.  Поради това устойчивото филмово производство става все по-решаващо.

Green filming е начин за създаване на аудио-визуално съдържание. Това означава, че в рамките на обичайните ни производствени процеси, ние въвеждаме мерки, ориентирани към устойчивостта, които ни позволяват да намалим въглеродния отпечатък който излъчваме по време на заснемането на нашите продукции. Така че това е отговор на въпроса защо е толкова важно да снимаме по този начин“, казва Хана де Гой за bTV Бизнес Новините.

Дарина Сотирова, дъвки „Шен“

Синтетична гума, пластмаса, която се използва при производството на лепило, найлонови торбички и бутилки – това са част от съставките на дъвките, които са широко разпространени на пазара по целия свят. Попадайки в околната среда, разграждането им може да отнеме стотици години. А изхвърлените на земята дъвки често попадат в канализацията и замърсяват водата. 

Поглъщането им от животни, най-вече птици, може да има фатални последици. Тези факти са причината една дама предприемач да потърси алтернатива, обръщайки се към натуралните ресурси на природата като разработва иновативен и екологично чист продукт. 

Дъвките на Дарина се правят от смолата на дървото чикле. Прерязва се кората на дървото през определено разстояние, така че да не се наранява самото дърво и да не се нарушава жизненият му цикъл. Започват да се отделят капчици смола, тя се събира и се обработва, като основната обработка е процес на дехидратация.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст