„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Симона създава карта "Чешмите на България", за да редуцира пластмасата (ЧАСТ 2)
Да постигнеш нулев отпадък. Това е чудесна и все още невъзможна цел за Симона Стилиянова, която превръща личната кауза в професионален път.
Освен, че е двигател на блога Zero Waste Sofia, тя е сред новите попълнения на малкия, но силен екип на BlackPeak Capital.
Симона става част от компанията на Росен Иванов през есента на 2022 г. с идеята, че бизнесите също трябва да бъдат подготвени за промените, насочени към устойчивост и екологично и социално управление.
От предварителния разговор с нея разбирам, че развива страст към по-природосъобразния начин на живот, когато осъзнава колко от нещата, които купува са излишни и отиват на боклука.
Оттогава усилията й да промени това са се превърнали в навици, които споделя с останалите в платформите си – в личния си блог, а също и в Instagram.
„Като потребители ние всъщност можем да оказваме силно влияние върху промените. Първите стъпки включват създаването на навици в дома и в средата ни – да редуцираме употребата на пластмаса, да намалим отпадъците, да не трупаме дрехи в гардероба, да не купуваме продукти, от които нямаме нужда, да рециклираме всичко онова, което не можем да използваме, да пием дори вода от чешмата“, пояснява Симона.
През 2018 г. създава картата „Чешмите в България“, защото страната ни е богата на източници на питейна вода, но въпреки това консумираме течности основно от пластмасови бутилки. Над 1500 са вече обектите, посочени на картата, а активни доброволци добавят нови постоянно.
Това не значи да се лишаваме, казва тя. Напротив. Можем да се грижим за околната среда, без да правим непосилни компромиси с начина си на живот.
„Аз също съм далеч от постигането на нулев отпадък, но това не ме е отказало да промяна в навиците“, категорична е Симона.
Тя ги прилага и в семейството си. Казва, че вкъщи имат компостер, а тригодишният й син се е научил да изхвърля разделно отпадъци.
„Отнема по няколко минути в седмицата, за да компостирам, но знам защо е важно да го правя“.
Темата за т.нар. zero waste става приоритетна включително и за бизнесите по целия свят, които инвестират все повече в опазването на природата.
Сигурно неслучайно и Росен Иванов забелязва Симона и разбира, че има нужда от нейния ентусиазъм, който тя може да предаде на компаниите, в които инвестира BlackPeak Capital.
Разбираме, че не е сгрешил в преценката си.
„Моята роля във фонда отговаря изцяло на философията, която следвам. Като ESG и Маркетинг директор аз работя пряко с всяка от портфолио компаниите и нашите срещи започват от момента, в който започваме да инвестираме в тях“, пояснява Симона.
Тя е всъщност експертът, който трябва да обясни пред основателите и мениджърите на компаниите какви са предимствата за бизнеса им, ако приложат ESG политиките, но по-важното – как да започнат да ги прилагат правилно.
„Стремя се да подхождам индивидуално към всяка компания и да показвам добрите примери, тъй като понякога липсва структуриран подход за реализирането на целите“, допълва Симона.
Всяко начало е трудно, разбира се, и изисква повече отдаденост и усилия, докато усетим какво се случва.
„Промените обаче трябва да бъдат естествени, за да издържат във времето“, категорична е тя.
Същият съвет дава и на компаниите, с които работи. Преди бизнесът да започне действия, трябва да направи оценка за въздействието, което оказва върху околната среда и да разработи план, с който да бъде по-устойчив.
„Моята роля е да окажем подкрепа и да посочим инструментите за промяна, да покажем, че бизнесът може да подобри бранда и присъствието си, като намалява рисковете“, казва Симона.
Позитивното е, че служителите на компаниите имат активна роля в прилагането на ESG политиките, водени от желанието за усетят ползите от това.
Питам я има ли такива, които се бунтуват, на което ми отговаря усмихнато, че досега не е срещала подобно отношение в практиката си. И се надява да бъде така и занапред.
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.