Изгубени в трансакциите: Българите с повече доверие в лицевото разпознаване, отколкото в паролите

Киберсигурност

Нареждаме се до най-силните икономики по брой дигитални портфейли

Броят на дигиталните портфейли в България се е повишил с 24% само през последната година. В по-развитите икономики като тези на Германия и Австрия увеличението е изключително близко до нашето – 29%, показват данни от ново проучване на агенцията Sapio Reserch, направено за Paysafe.

Ключовото увеличение включва няколко фактора, които влияят на съвременната нагласи за безкешово плащане.

Една от причините за повишените резултати, според проучването, е наличието на по-голяма инфлация (за юни месец тя достигна десетгодишен връх от 15,6%). Точно заради това 45% от българите споделят, че имат нужда да знаят къде отиват парите им, защото и разходите им са повишени.

„Дигиталните портфейли се предпочитат от българите, защото те запазват данни за осъществените транзакции и точно в такива моменти на висока инфлация, предоставят възможност на потребителите да проследят и запазят информация в какви компании и за какви стоки и услуги отиват разходите им“, казва Иван Петров, VP Software Engineering в компанията.

Около 52% от сънародниците ни споделят, че са правят по-малко плащания с физически банкноти от началото на вълната от COVID-19 през 2020г. и тази тенденция се запазва и дори леко нараства до началото на 2022г..

Снимка: Paysafe
Сигурност в дигиталните разплащания

Според проучването българите се чувстват особено некомфортно, когато споделят свои финансови и лични данни в платформи, които изискват разплащания. Повишената финансова култура кара хората да внимават повече и да изискват мултифакторно удостоверяване при разплащания в интернет. Въпреки това сънародниците ни остават предпазливи във финансовите си операции.

„За нас беше голяма изненада, че българите изпитват по-голямо доверие към това да използват лицево или пръстово разпознаване при плащане, отколкото такова с парола“, каза за businessnovinite Божена Пантелиева, мениджър корпоративни комуникации на компанията, за което е направено проучването.

Снимка: iStock
Банки и традиционни методи на разплащане

„Физическият контакт и личния достъп е важен фактор при решението да ползват по-сложни финансови инструменти“, разясни Иван Петров.

По негови думи традиционните банки губят предимство пред дигиталните банки, заради възможността, чрез дигиталните портфейли да бъдат улеснени разплащанията дори и да си стоим на дивана вкъщи.

Според данните обаче 62% от българите все пак казват, че биха се притеснили, ако не могат да плащат в брой.

„Акаунтите на дигиталните портфейли не са като банковите акаунти. Те имат изключително много предимства, които много хора от съвременния свят оценяват. Например с тях можеш да си купиш стокови акции и крипто“, допълва Петров.

Експертът добави, че все пак човек трябва да има определена финансова култура, за да използва такъв вид финансови инструменти и даде пример с наскоро сриналия се биткойн, до който достъп имат инвеститори от всякакъв тип.

Според Елена Димова, VP of  Human Resources, има тенденция българите, работещи в чужбина да търсят лесна финансова интеракция с роднините си в България, за да им преведат пари.

„Те също използват дигитални портфейли и обучават сънародниците ни у нас как да го правят“, разказва тя за наблюденията ѝ при регионални разплащания.

*Проучването е проведено в 11 държави, сред които САЩ, Великобритания, Канада, Гермнаия, Австрия, Германия, България, Перу, Чили и Бразилия и включва 1400 респонденти.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст