ФБР разследва хакерска атака на iPhonе-и на служители от президентската кампания

Киберсигурност

Американски официални лица и киберексперти смятат, че Китай е основна киберзаплаха, пред която са изправени САЩ

 

ФБР е било уведомено за доказателства за хакване на iPhone-ите на двама високопоставени служители в една от президентските кампании. Източници твърдят, че агенцията работи по следа, свързана с китайска хакерска група, пише Forbes. 

Роки Коул, основател на стартъпа за мобилна сигурност iVerify, заяви пред Forbes, че софтуерът на неговата компания е регистрирал аномално поведение на два iPhone-а, които са принадлежали на висши служители на една от президентските кампании. Той отказа да уточни коя е тя.

Коул, бивш анализатор на АНС и служител на Google, заяви, че iVerify е открила, че настройките на служебните iPhone-и са променени „по модели, които не се наблюдават при здрави устройства“. Преди това мобилен зловреден софтуер, разработен от правителствени хакерски групи, е променял настройките по същия начин - каза той.

„Това не означава, че устройствата са били окончателно компрометирани, но тази информация, съчетана с това кой е притежавал устройствата и времевата рамка на събитията, беше достатъчна, за да заслужи сериозно разследване, което продължава“, каза Коул пред Forbes. 

ФБР потвърди пред Коул, че един от засегнатите iPhone-и е принадлежал на мишена на китайска група за кибершпионаж, наречена Солен тайфун, каза той. Според съобщения в „Уолстрийт джърнъл“ мрежите на редица телекомуникационни гиганти, включително AT&T и Verizon, са били пробити от Salt Typhoon - звено, за което се смята, че работи от името на китайската служба за държавна сигурност.

Вестникът се позовава на различни източници, запознати с въпроса, които твърдят, че нападателите са се насочили към комуникациите на президента Тръмп, неговия съотборник Джей Ди Ванс и лица, работещи по кампанията на президента Камала Харис. Нито кампаниите на Харис, нито на Тръмп са отговорили на молбите за коментар.

„Графикът на аномалното поведение съвпада с поведението на Salt Typhoon в мрежата на Verizon“, казва Коул.

„Трябва да предположим, че Китай би направил нещо повече с позицията си в инфраструктурата на Verizon, отколкото просто да слуша телефонни разговори. Това е привлекателна позиция за по-задълбочена експлоатация на съседни мрежи и устройства. Поради тази причина в момента тече разследване, за да се установи дали тези устройства действително са били пробити.“ 

Неговата компания е била натоварена със защитата на айфоните на длъжностните лица чрез работата си с непартийната организация с нестопанска цел Defending Digital Campaigns, която предоставя на кандидатите и служителите достъп до безплатни инструменти за киберсигурност.

Ако ФБР открие, че iPhone-ите на кандидат или на някой от служителите му са били хакнати, това ще бъде значителен пробив.

Заразяването на смартфон дава възможност за по-широк достъп до информация за целта в сравнение с тази, която би била компрометирана чрез телекомуникационните мрежи. Такъв зловреден софтуер потенциално би имал достъп до микрофона на телефона, обажданията и текстовите съобщения, криптираните комуникации, като съобщенията, изпратени през WhatsApp и Signal, и до по-лична информация, съхранявана в приложенията за здраве и запознанства, както и до подробна информация за местоположението.

Apple отказа да коментира. Нито ФБР, нито Verizon отговориха на молбите за коментар.

Лиу Пенгю, говорител на китайското посолство във Вашингтон, отрече то да стои зад каквито и да било атаки срещу САЩ и „няма намерение и няма да се намесва в американските избори“, като добави: „През последните години САЩ събраха и разпространиха всякакви дезинформации за така наречените китайски хакерски заплахи. Подобни твърдения са пълни със злонамерени спекулации срещу Китай, на които Китай категорично се противопоставя“.

Американски официални лица и киберексперти смятат, че Китай е основна киберзаплаха, пред която са изправени САЩ. Крис Кребс, бивш ръководител на Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност (CISA) към Министерството на вътрешните работи, заяви, че Китай трябва да бъде основен приоритет за бъдещата администрация на Тръмп. През ноември 2020 г. Тръмп уволни Кребс в Twitter, след като бившият ръководител на CISА обяви изборите през онази година за легитимни и защитени от външно влияние.

„Като се има предвид все по-агресивното поведение на Китай в множество области, администрацията на Тръмп ще трябва да се заеме с противодействието на неотдавнашното нарастване на кибернетичната активност“, каза Кребс. „Те също така ще трябва да продължат да оценяват офанзивните кибернетични опции... Залогът е кристално ясен: Китай се готви за война, а ние?“

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст