Пламен Димитров: Търсят се едни близо 6 млрд. лева да запълним дупката, за да влезем в 3% дефицит
Доходите трябва да се увеличат с 10%, категоричен е президентът на КНСБ
Сложността на паролите – защита или капан?
В съвременния свят на технологиите и онлайн услугите, въпросът за сигурността на паролите е по-важен от всякога. Мнозина следват традиционните правила за създаване на сложни пароли, вярвайки, че те осигуряват най-добрата защита. Но, както се оказва, този подход може да доведе до нежелани последици и дори да намали ефективността на вашите мерки за сигурност.
Новите насоки на NIST – време за промяна
Според публикация на Forbes, Националният институт за стандарти и технологии на САЩ (NIST) публикува нови насоки, които се стремят да оптимизират начина, по който се поддържа сигурността на държавните информационни системи. Тези препоръки предлагат сериозно преосмисляне на дългогодишните правила за сложни пароли.
Проблемите с твърде сложните пароли
Ако сте се доверявали на инструменти като генератора на пароли в Google Chrome, вероятно сте се сблъсквали с предизвикателството да запомните произволна комбинация от букви, цифри и символи. Такива пароли са трудни за запомняне и често карат потребителите да ги записват на незащитени места – например в бележка на телефона или на лист хартия. Това създава потенциални уязвимости, които хакерите лесно могат да използват.
Дължината надминава сложността
В своите актуализирани насоки, NIST ясно посочва, че сложността не е решаващ фактор за ефективната защита на паролата. Анализите на пробити бази данни разкриват, че ползата от сложни пароли, съставени от различни типове символи, е по-малка, отколкото се е смятало по-рано. Вместо това, ключът към сигурността се крие в дължината на паролата. Дългите пароли, особено тези, които представляват последователност от запомнящи се думи, са по-трудни за разбиване и предлагат по-добра защита.
Доходите трябва да се увеличат с 10%, категоричен е президентът на КНСБ
В момента ведомството се помещава в сграда в идеалния център на столицата срещу църквата "Св. Неделя"
В областта има общо 80 хиляди сгради