
Русия и САЩ ще обсъдят възобновяване на черноморската зърнена сделка, според Кремъл
Първоначално сделката бе договорена през лятото на 2022 г.
Заплашени ли сме от разпространение на дезинформация
Ако видите Дженифър Анистън да рекламира най-добрите хапчета за отслабване или кремове против бръчки, които действат на мига, не бързайте да се втурвате към магазина. Вие може да сте станали жертва на дийпфейк (deepfake).
Какво е дийпфейк?
Изкуственият интелект е в своя възход и колкото и да ни помага в работата, то попадне ли в грешните ръце, технологията може да има опасно приложение. Службата за информационна сигурност на Университета във Вирджиния дефинира deepfake като “изкуствено изображение или видео, създадено с помощта на специализирана машина”.
Основната цел на тази технология е да накара хората да повярват в нещо, което не е истина. Всеки, който знае как да фалшифицира тези изображения, може да разпространява дезинформация и да ни накара да предприемем действия, които може да застрашат здравето ни. Дезинформацията, основана на deepfake, може да предизвика хаос.
Как да разпознаем дийпфейк видео или аудио?
Един от лидерите в киберсигурността NortonLifeLock дава няколко съвета за това как да разпознаем фалшивите видеа. Ето за какво да следим:
Най-доброто противодействие на дезинформацията и фалшивите новини, които създават подобен тип съдържание, е добрата информираност. Ако не искате да станете жертва на deepfake използвайте своето критично мислене и обогатете своята медийна грамотност.
стажант-репортер: Айлин Дрикова
Първоначално сделката бе договорена през лятото на 2022 г.
Въпреки че става дума за мисия в космоса, Суни и Бъч се третират като всеки друг държавен служител
Компанията харчи по 5 млрд. долара годишно за Apple TV+