1 USD
1.81667 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,828.1

КТБ: Технология на един предизвестен фалит

Финанси

Как банката на годината се оказа пирамида и кой е виновен?

Агонията на КТБ продължи 139 дни. Протестите и очакването на спасителна оферта се оказаха напразни. На 6 ноември системите на КТБ бяха изключени, а опитите за оздравяване - отписани.

Банката остана без лиценз - дупката, в иначе здравия трезор, се оказа с космически размери - над 3 и половина милиарда лева. Толкова, колкото са и гарантираните депозити.

Държавата даде на заем милиард и половина лева на фонда за гарантиране на влоговете. Само за ден вложителите изтеглиха над един милиард лева.

Какво се случи?

Четвъртата по големина банка у нас се оказа пирамида. А 3 и половина милиарда лева източени чрез свързани фирми костваха на 250 хиляди вложители половин година нерви.

Сагата започна с обиски в сграда на КТБ и фирми свързани с банкера Цветан Василев. Последва анонимно писмо и потвърждение от прокуратурата - подуправителят на БНБ, който отговаря за банковия надзор е обвиняем - не предотвратил раздаването на лоши кредити от КТБ.

Паниката сред вложителите стана неконтролируема - за три дни от КТБ бяха изтеглени 1 милиард лева.

Наяве излезе и разривът между доскорошните бизнес партньори Делян Пеевски и Цветан Василев.

„Пеевски винаги е имал своя път в живота. В последната година той стигна прекалено далеч. Той е човек, който вече се изживява като властелин на България”, каза Цветан Василев пред bTV.

А с уверението, че банката е здрава и има временни проблеми, БНБ пое контрола над КТБ. „Хората трябва да бъдат спокойни за своите депозити. КТБ не е фалирала”, заяви шефът на централната банка Иван Искров.

Два дни по-късно под специален надзор беше поставена и дъщерната банка Виктория, тогава все още Креди Агрикол. А БНБ отново увери двата трезора ще отворят на 21 юли точно в 9:00 ч.

Обрат

Тогава държавата подкрепи с над 1 милиард лева друг трезор, останал без кеш заради паника. А БНБ отложи отварянето на КТБ - за 2/3 от отпуснатите кредити липсвали документи.

„Съмненията са че те са отпускани на свързани фирми, самият Цветан Василев е получил чрез трето лице 205 млн. лева само срещу разписка”, обясни Иван Искров. За да допълни, че в БНБ не са могли да си представят такова голямо количество банкноти.

Роди се и идеята за специален закон. И не срещна подкрепа в предизборната обстановка. Под прицела на прокуратурата попаднаха, както обикновени касиерки, така и изпълнителни директори на банката. Стигна се до 6 големи обвинения - за длъжностно присвояване и за съучастие за умишлена безстопанственост в особено големи размери.

Цветан Василев остава в Сърбия и не може да бъде екстрадиран, за да се изправи пред съдебните власти. Адвокатите там стачкуват вече 4 месеца.

Виновни?

Така, виновни за аферата КТБ няма. Засега. Делото за фалита на банката остава блокирано. А Цветан Василев започна да съди основните свидетелите на обвинението.

От Банка на годината КТБ стигна до определението бездънна каца. Кой е бъркал в нея - остава ни надеждата все пак да понесе отговорност.

Дотогава горчивият привкус за задкулисни сделки от нездравите връзки между бизнеса и политиката остава.

  • Изложба в Националната библиотека показва първия препис на „История славянобългарска”
  • Всеки трети работодател наема нови служители през 2015 г.
  • 69 българи получиха шанс за нов живот след трансплантации през 2014 г.
  • 118 журналисти са загинали заради работата си през 2014 г.
  • Какво четохте през годината на bTVnovinite.bg
  • Спортната 2014 г. донесе силни емоции
  • Спомен за онези, които ни напуснаха през 2014 г.
  • Първо кацане върху комета на апарат, създаден от човешки ръце
  • 2014: Равносметката
  • Изключителна година за Крисия, Хасан и Ибрахим

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии