Шанс за България в Шенген: Какви са ползите?
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
За повечето работещи у нас няма да има добри новини за увеличение на заплатата през новата година
Всеки трети работодател в България ще назначава нови служители, но един на десет се кани да съкращава работници през новата година. Това сочат резултатите от проучване на Търгосвко-промишлената палата, направено по поръчка на bTV.
Това, което отличава 2015 г., е, че не може да се направи категорична прогноза - има прекалено много въпросителни като цената на петрола, кризата в Украйна и политическата стабилност и реформирането на ключови сектори в страната.
Нагласите на работотдателите като цяло показват, че новата 2015 г. ще прилича на старата - без особен растеж. Големите компании все пак се готвят да назначават хора. Тези, които не са оптимисити - около 9%, обаче посочват, че са възможни повече съкращения от първоначално заявените.
Причината са увеличените разходи за труд с вдигането на минималната заплата до 380 лв. догодина, по-високите осигурителни прагове и увеличението на максималните осигурителни доходи.
Най-силно негативният ефект според бизнеса ще се усети от нискоквалифицираните работници.
Фабрика за мебели от Добрич изпраща успеша година - реализирали са 20% повече инвестиции, наети са и нови служители. Растежът обаче се дължи на външния, а не на вътрешния пазар. Управителят очаква и 2015 г. да е успешна, но отново разчита на продукцията за износ. „2015 г. ще бъде като цяло проблемна година за вътрешния пазар за мебелната индустрия и може би развитие и разширяване на европейския пазар. Но аз смятам, че тези тенденции ще се запазят следващите две години”, кава управителят на фабриката Галин Господинов.
И тъй като очаква растеж, Господинов се готви да наема нови хора - квалифицирани кадри обаче трудно се намират. Средната заплата в предприятието му е висока за Добрич - около 850 лв.
Надя Малчева , която е отговорник на склада, също се надява прозиводството да расте. „Имам очаквания като на всички колеги. Повече работа, повече успехи, повече нови и интерсни поръчки, което съответно води до повече пари и по-големи заплати", коментира служителката.
Не всички работодатели обаче са оптимисти. „Една четвърт от работодателите разглеждат повшиените разходи за труд като сериозна пречка - те едва ли ще имат ръст в своето развитие и вероятно ще прибегнат до намаляване на работниците”, смята Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата.
Икономистите също не бързат с положителните прогнози за догодина. „Оптимистичното е, че ще избегнем фалита на държавата, което при тези темпове на растеж на дълга и дефицита изглеждаше реалистичен”, заяви икономистът Георги Ангелов.
Очакванията за растеж са в IT сектора, фармацията и производството на части за износ.
За повечето работещи у нас няма да има добри новини за увеличение на заплатата през новата година. Близо 30% от работодателите все пак ще вдигнат заплатите само на заслужителите служители, а едва около 6 на сто от предприемачите ще увеличат заплатите на всички.
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот