1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$57,310.7

Пандемията удари най-силно пазара на труда в общините с развит туризъм

БГ Бизнес
 

Банско и Разлог с по-високи нива на безработица от летните курорти

В едва 43 общини има увеличение на общия брой на наетите лица след началото на пандемичната обстановка, а някои части на южното Черноморие работещите намаляват с над 25%. Това отчита Института за пазарна икономика в свое изследване посветено на въздействието на COVID кризата върху общините в България.

Рязкото влошаване на макроикономическата обстановка доведе до свиване размера на регионалните пазари на труда през 2020 г. Най-чувствителните понижения се наблюдават най-вече в общините, където туризмът играе определяща роля в локалната икономика – Несебър (-38%), Балчик (-27%), Годеч (-25%), Банско (-22%), Приморско (-22%).

Най-видимата група общини с висок спад на наетите е по Южното Черноморие, където спадът на чуждестранните туристи намалява потребността от наемане на сезонна работна ръка.

Положителна динамика се наблюдава в ограничени групи общини – най-видимо в индустриалните райони около Пловдив, както и в Северозападна България. Важно е да отбележим обаче, че спадът през годината е част от по-дълготрайна тенденция – общият брой на наетите спада през 2020 г. и спрямо 2016 г., най-вече в резултат на негативните демографски процеси в почти цялата страна.

В сравнение със заетостта, по-сериозен ръст на безработицата се регистрира в общините, свързани със зимния, а не с летния туризъм – Банско (+6,8 пр.п.) и Разлог (+6,3 пр.п.) са сред тези с най-високо повишение на регистрираните безработни, докато при морските повишението е малко по-слабо (Несебър и Созопол по +3,9%, Приморско +2,4%).

Най-вероятното обяснение за това е началото на кризата с Covid-19 в разгара на зимния сезон, когато хотелите и ресторантите наемат обичайния си обем персонал за целогодишна работа, а сезонното разширение на заетостта за летния туристически сезон още не е се случило.

Това, от една страна, предотвратява ръст на безработицата заради съкращение на вече наети лица, но заетостта остава на по-ниски от предкризисните нива заради липсата на увеличение през летните месеци, обявиха от ИПИ.

Пандемията е повишила безработицата в цялата страна с малки изключения, като общият коефициент на безработица нараства от 5,6% през 2019 г. до 7,4% през 2020 г. според  данните на Агенцията по заетостта на база брой официално регистрирани безработни в страната.

Почти изцяло увеличението настъпва в месеците на извънредното положение – март-май 2020 година – когато за няколко седмици бяха изгубени над 100 хил. работни места. Макар да последва известно възстановяване, ударът на пандемията не бива да се подценява – общините с традиционно ниска безработица отбелязват най-неблагоприятни нива в последните пет години.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии