Тибетски покриви, покрити с лого на Mercedes: Къщите на ромските барони в Румъния (ВИДЕО)

Ако някога сте били в Букурещ, няма как да сте пропуснали огромните вили на ромските барони в началото на града

 

Тибетски покриви, покрити с логата на Mercedes. Индийска къща с кули на френски замък. Веранди в стил „Отнесени от вихъра“, покрити с готически привкус от мансардата на семейство Адамс. Класически стил на Чаушеску с елементи на римска вила. Златни стъклени фасади, завършени с блестящи покриви от хиндуистки храмове.

Ако някога сте били в Букурещ, няма как да сте пропуснали огромните вили на ромските барони в началото на града. Вратите на двете най-високи и грандиозни къщи стоят отворени и дори, когато минете с кола по пътя, ще видите дълги маси с огромни пищни букети в края. На фасадите висят огромни постери с лицата на собствениците, които допълват архитектурния еклектизъм, който изпъква на фона на недотам лъскавата действителност в предградията на Букурещ.

Според Financial Times ромите, номади, започват да мигрират от Северна Индия през Европа в късното средновековие и са изправени пред векове на дискриминация, преследване и насилие. Това достига кулминация през Втората световна война, когато нацистите продължават своя системен геноцид, убивайки около 250 000, или една четвърт от ромите в Европа.

След войната комунистическият режим на Николае Чаушеску ги изселва насилствено и ги асимилира, ограничавайки възможността им да работят традиционните си занаяти като  калайджии, металурзи и търговци на скрап.

Когато режимът рухва през 1989 г., ромите внезапно получават свободата да се изразяват върху пейзажа на сивата столица по най-видимия начин. Много къщи се появяват в Трансилвания, в центъра на страната, по-специално в Хунедоара, Хуедин и Карансебеш, но също и в югоизточна Румъния, като най-известните са в Бузеску. Градът е известен като столицата на циганите – милионери. 5000 души живеят в 800-те къщи от мрамор и злато, всяка от които струва между 2 и 3 млн. долара. Мястото си има и крал - румънският циганин Флориан Чиоаба. Тази титла се предава от баща на син във фамилията. Под неговата власт са около 300 влиятелни семейства, които съставят клана Колдаш.

Делия Григоре, румънски ромски писател, филолог и активист, казва, че основно калдерашите или ромите „медникари“ са започнали да строят тези дворци.

Що се отнася до стила, ромите гледат към румънската екзотична смесица от балкански, османски, алпийски и европейски традиции от края на XIX век и по ирония на съдбата, националистическа архитектура на румънците, които са ги отхвърлили, допълва Financial Times.

Селската архитектура на окръг Валча и рококо-бароковите имения и вили на болярите, източноевропейски аристократи, са били главни източници на вдъхновение, казва Григоре.

Визията на къщите стъпва върху традицията, но на покривите се извисява съвременния стремеж - звезда на Мercedes, суичър на Nike, лого на Apple, фамилно име, изписано с големи цинкови букви, може би мини копие на статуята на свободата или Айфелова кула.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст