1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,080.8

Алън Станфорд - финансовата акула с присъда от 110 години затвор

Блясък

Измамите му са едни от най-големите в историята

Робърт Алън Станфорд, вероятно това име предизвиква смут във финансовите среди. Той е осъден финансов измамник, бивш финансист и спонсор на професионалния спорт. Той беше осъден за измама през 2012 г., след като управлява схема на Понци (бел.ред термин, който днес се използва за обозначаване на всяка незаконна финансова операция, която обещава високи печалби на потенциални инвеститори) за осем милиарда долара и сега излежава 110-годишна присъда във федерален затвор. 

Станфорд беше председател на вече несъществуващата Stanford Financial Group of Companies. Пето поколение тексасец, който някога е живял в Сейнт Кроа, Американските Вирджински острови, той има двойно гражданство, като гражданин на Антигуа и Барбуда и на Съединените щати. Той донесе милиони долари за политици в Антигуа и Съединените щати, наред с други страни.

В началото на 2009 г. Станфорд стана обект на няколко разследвания за измами и на 17 февруари 2009 г. бе обвинен от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ в измама и множество нарушения на американските закони за ценни книжа за предполагаема „мащабна измама“, включваща сертификати за 7 милиарда долара на депозити.

Причината за това, че понастоящем този човек излежава присъда от 110 години затвор.

Неговата история е забележителна най-вече с това, че от крупен бизнесмен и филантроп Станфорд се превръща в затворник, който дълго ще излежава присъдата си.

Снимка: Reuters

Станфорд е роден през 1950 година в малък град в Тексас. Завършва бакалаваръската си степен по финанси в университета Байлър във Вико. Там основава и първата си спортна зала. През 1983 година се разорява и се мести при роднини във Флорида. Там започва да се занимава с търговия с недвижими имоти. Само три години по-късно той мести фирмата си в свободната офшорна зона на островите Антигуа и Барбуда, където основава и собствена банка.

Той е първият американец, който получава рицарско звание и титлата Кавалер на почетния орден на Антигуа и Барбуда.

Към 2008 година Станфорд управлява еднолично империя, чиито активи се оценяват на 50 милиарда долара. В това време списание Форбс пресмята личното му богатство на 2,2 милиарда долара. Той е собственик на шест самолета, офиси по целия свят, няколко къщи.

Крахът на пирамидата

В началото на 2009 г. Станфорд става обект на няколко разследвания за измами и на 17 февруари 2009 г. е атакуван от Комисията за ценни книжа и борси в САЩ. 

Обвинението твърди, че Станфорд е организирал престъпна инвестиционна схема, „разпростряла пипалата си по цял свят“. Базираната в Антигуа банка на Станфорд – Stanford International Bank (SIB), със съдействието на още две хюстънски компании на милиардера – Stanford Group Company и Stanford Capital Management, са продавали в продължение на 15 години депозитни сертификати на стойност 8 млрд. долара с обещания за „невероятна, а дори и невъзможна възвращаемост“. Депозитните сертификати са инвестиционни инструменти с фиксиран срок и висока степен на сигурност.

Финансовият регулатор е установил, че SIB, която обслужва по нейна информация над 30 хиляди клиенти в 131 държави по света, некоректно е твърдяла, че средствата от депозитите са инвестирани в ликвидни финансови инструменти. Вместо това се предполага, че са вложени във високорискови частни фондове и имоти. Срещу Станфорд има повдигнато обвинение и че е лъгал, като е отричал „пряко или непряко“ участие във финансовата пирамида на Бърнард Мейдоф.

Той доброволно се предава на властите на 18 юни 2009 г. На 6 март 2012 г. Станфорд е осъден по всички обвинения. Той излежава 110-годишната си присъда в затвора в Колман, Флорида.  През септември 2014 г. Станфорд обжалва присъдата си, но апелативният съд отхвърля жалбата през октомври 2015 г.

Други бизнес въпроси

Данъчни запори

Апелативният съд на Съединените щати за пети окръг, потвърждавайки голяма част от решението на данъчния съд на Съединените щати, установи, че Станфорд и съпругата му Сюзън са занижили своите федерални данъци за 1990 г. с 423 531 долара. Публичните регистри показват, че Станфорд може да дължи стотици милиони долари федерални данъци. Има четири федерални данъчни запора от 2007 г. и 2008 г. срещу Станфорд, на обща стойност над 212 милиона долара.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии