Днес отбелязваме Европейския ден на равното заплащане
Днес отбелязваме Европейския ден на равното
заплащане. Това означава, че считано от днес, жените в Европа символично спират да получават заплащане за труда си до края на годината, за разлика от своите колеги мъже, съобщават от Европейската комисия.
Снимка:
Представителството на Европейската комисия в България
Всяка година този ден се отбелязва, за да се напомни, че макар и да се стопява постепенно, разликата в заплащането, което получават мъжете и жените в Европа за идентичен тип работа, все още е значителна.
По данни на Евростат за 2021 г. разликата във възнагражденията на двата пола в ЕС е 12,7%. В България тя е 12,2%.
Равенството между половете, включително и по отношение на заплащането, е един от основните приоритети на ЕС.
Защо жените печелят по-малко?
Разликата в заплащането на жените и мъжете е по-широко понятие от дискриминацията в заплащането и обхваща голям брой неравенства, с които жените се сблъскват при достъпа до работа, напредъка и възнагражденията. Те са:
Около 24 % от разликата в заплащането на жените и мъжете е свързана с прекомерното присъствие на жените в относително нископлатени сектори, като например грижи, здравеопазване и образование. Работните места с висока степен на феминизъм са систематично подценявани.
- Неравен дял на платения и неплатения труд
Жените имат повече работни часове на седмица от мъжете, но прекарват повече часове в неплатен труд - факт, който може да повлияе и на избора им на кариера. Ето защо ЕС насърчава равното разпределение на родителските отпуски, адекватното публично предоставяне на услуги за грижи за деца и адекватните политики на предприятията за гъвкаво работно време.
Позицията в йерархията оказва влияние върху нивото на заплащане: по-малко от един от десет изпълнителни директори на водещи компании са жени. Въпреки това професията с най-големи разлики в почасовото заплащане в ЕС са мениджърите: с 23 % по-ниски доходи за жените, отколкото за мъжете.
- Дискриминация в заплащането
В някои случаи жените печелят по-малко от мъжете за извършване на еднаква работа или работа с еднаква стойност, въпреки че принципът на равно заплащане е залегнал в европейските договори.