Защо продължава да се бави издаването на визи за работници от трети страни?

БГ Бизнес

Туристическият бранш у нас страда от липса на работна ръка

 

По инициатива на министър Милошев в Министерството на туризма беше организирана работна среща в широк формат с представители на Министерството на външните работи и представителните организации в туристическия сектор, за да се даде възможност на бизнеса да обсъди актуалните теми и да зададе своите въпроси, свързани с облекчаването на процеса при издаване на работни визи за работници от трети страни, съобщават от туристическото министерство. 

Милошев подчерта, че забавянето се дължи на обективни обстоятелства – не защото държавата се бави и институциите проявяват бездушие, а защото трябва да се спазват правила и принципи на държавността, определени процедури, които са въпрос на национална сигурност, както и заради ангажименти към европейските институции и не на последно място, заради затруднения около присъединяването ни към въздушния и водния Шенген от началото на април.

Отчитайки значението на туристическия сектор, в активен диалог с представителите на бизнеса, от страна на МВнР беше анонсирана готовността за оптимизиране на процеса на издаване на работни визи за граждани от трети страни чрез укрепване на капацитета на българските дипломатически мисии зад граница. 

Все по-големи стават заявките за ангажиране на работна ръка от страни като Индия, Турция, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Непал, Шри Ланка и др. По време на срещата, която продължи над два часа, всеки от представителите на бизнеса имаше възможност да акцентира върху конкретни проблеми и казуси, свързани с привличането на работна ръка от чужбина и да ги обсъди в детайли с представителите на МВнР.

Участниците в разговора се обединиха около позицията, че процесът по оптимизиране на издаването на визи е с продължителен характер и ефектът от предприеманите мерки по-скоро ще е налице през следващия летен туристически сезон. От страна на бизнеса беше посочено, че наред с ангажирането на сезонни работници, е важно да бъдат обезпечени и дългосрочните участници на пазара на труда, които биха могли да са целогодишно ангажирани и част от които са били обучен персонал, но се е наложило да напуснат страната ни.

Министърът на туризма акцентира и на обстоятелството, че в процеса на издаване на работни визи своето становище предоставят и други институции, а именно Главна дирекция „Миграция“ на МВР, Агенцията по заетостта към МТСП, както и ДАНС.

Той анонсира готовността на МТ да организира последваща конферентна среща в още по-широк мащаб – с участието и на тези държавни институции, с цел по-добрата подготовка за туристическия сезон през 2025 г. Министърът заяви, че предоставената възможност за удължаване на престоя на краткосрочните работници с още 90 дни, добавени към първоначалните 3 месеца, е положителна стъпка в тази посока

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст