Задържаха 1 млн. никотинови паучове на митницата в Русе: Какво е това и защо е по-евтино от цигари?

Въпреки, че на опаковката е написана забрана за лица под 18 години, достъпът до тях е лесен

 

Митнически служители на ТД Митница Русе задържаха 950 кг никотинови паучове за дъвчене, представени за хранителни добавки. Инспекторите са открили общо 1 000 000 броя от никотиновото изделие.

Снимка: bTV

На 22.11.2023 година, в района на Дунав мост – Видин, митническите инспектори спират за проверка български камион на път за Германия и Белгия. Според транспортните документи превозната с него стока са хранителни добавки.

Снимка: bTV

При извършената физическа проверка, митническите служители установяват, че стоката не отговаря на описаната, тъй като в две палета в товарния отсек намират общо 1 015 920 пауча тютюн за бездимна употреба, предназначен за смучене, който представлява акцизна стока. Паучовете са произведени в Пакистан и Афганистан.

Но какво представляват те?

Познати като „паучове“ или „снус“, никотиновите торбички са малки пакетчета, пълни с вещество с високо съдържание на никотин. Продуктът е масово разпространен сред учениците. Често го употребяват дори в училище.

Торбичките се продават свободно в магазините за алкохол и цигари. Въпреки, че на опаковката е написана забрана за лица под 18 години, достъпът до тях е лесен. Разпространението им не се следи, защото се оказва, че пакетчетата не попадат в обхвата на нито един закон в България.

Наша проверка показа, че цената на една кутия с 20 бр. от паучовете струва 10,90 лв.

Пакетчетата наподобяват известния в скандинавските държави „снус“ - бездимен заместител на цигарите. Честата му употреба води до пристрастяване и крие рискове.

Снус е влажен прахообразен тютюнев продукт, производен на шведското сухо емфие от началото на XIX век. Консумира се като се поставя зад устната за продължителен период от време (подобно на тютюна за дъвчене), но не води до необходимостта от плюене. Предшественикът на снус – емфието, което се вдишва през носа, е въведено в Европа много по-рано. Снус се произвежда чрез парна пастьоризация, а не опушване. Не ферментира и не съдържа добавена захар.

Продажбата на снус не е разрешена в Европейския съюз, с изключение на Швеция и Норвегия, където снус се произвежда и консумира.

Снимка: bTV

В САЩ популярността му нараства като алтернатива на пушенето и традиционното дъвчене на тютюн. Двете големи тютюневи компании RJ Reynolds Tobacco Company и Philip Morris USA вече произвеждат сходни продукти, наречени съответно Camel Snus и Marlboro Snus. Въпреки че са опаковани по същия начин (влажен тютюн в малка торбичка), методите на производство в САЩ се различават значително от традиционните скандинавски методи, което може да намали ползите за здравето.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст