Opel намалява производството си в ключов германски завод
Работният процес ще премине към една смяна от следващата седмица
Български компании пък въвеждат "лятно часово време", за да си тръгнеш от работа в петък на обяд
Седемдневната седмица се състои от точно 168 часа. От тях 50 прекарваме в сън и респективно между 60 и 80 часа, които отделяме за работа. В тези часове се включват и обедните почивки и времето, което отделяме за път до офиса. Това означава, че за лично време и за семейството си отделяме максимално 30% от времето си през седмицата.
По думи на HR-експерта Йорданка Коцева това е крайно недостатъчно, за да се грижим за себе си.
„Исландия е сред най-емблематични примери в тази посока. Тя вече няколко години официално прие този модел на работа. Това е било подготвено в продължение на 4 години. През това време исландските компании са се подготвяли как максимално най-ефективно да въведат този начин и модел на работа“, казва Коцева в предаването „За града“ на bTV Radio.
Всичко трябва да бъде изчислено точно, за да се оптимизират процесите без да се увеличава работния капитал. По думи на Коцева проучванията показват, че промяната е повишила работоспособността.
HR-експертът Георги Първанов казва, че в България в момента е законно да се въведе 4-дневна работна седмица.
„Негативите са такива, че човекът е по-стресиран и, че трябва да изработи за 4 дни, това което по принцип прави за 5 дни. Другото негативно е, че понякога работодателят има извънредни разходи, защото трябва да плащат извънреден труд при по-дълги работни часове“, казва Първанов.
4-дневна работна седмица? А защо не 3-дневна?
Първанов казва, че в САЩ има експеримет с 3-дневна работна седмица с верига от фитнеси. Тоест броят часове, необходим за 5-дневна работна седмица, се разпределя в 3 дни и така смяната за деня става 14 часа. Този експеримент оставя повече време за почивка и личностно развитие с 3 работни и 4 почивни дни.
В другата крайност в Гърция, където тази година бе приета 6-дневна работна седмица за определени дейности, където правителството се опитва да направи икономиката на страната отново конкурентна.
Лятно часово време
Интересна практика, която се възприема у нас, е т.нар. „лятно часово време“ или с други думи възможност на служителите да работят в петък до обяд, за да могат след това да пътуват. По думи на експертите това е възможност да се завъртят още пари в икономиката, тъй като по време на пътуването така или иначе хората харчат пари.
4-дневаната работна седмица в България
Компаниите, които са въвели този тип работа в България са най-вече от сферата на консултантските услуги, счетоводство и др.
„Имаше компания, която прие 4-дневната работна седмица и после се върна пак към 5 дневната“, казва Първанов и разяснява, че е трудно сама компания да приеме такова решение, ако по-голяма част от пазара не работи така.
„До 2030 г. в България ще има по-масово навлизане на 4-дневната работна седмица, но времето ще покаже“, казва Първанов.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Работният процес ще премине към една смяна от следващата седмица
След като изчислихме колко струва боксовата гала на 7 декември и мача срещу Кубрат Пулев и Махмуд Чар е време да се обърнем към големите пари в спорта
Кои трикове да използваме?