
Заплатите в Microsoft: Колко плаща технологичният гигант на служителите си?
Компанията вече предлага бонуси за задържане на ключови кадри
България напредва добре най-вече по отношение на фотоволтаиците
"Декарбонизираме все повече икономиката си, особено що се отнася до управлението на електроенергийната мрежа. Българската мрежа е различна от това, което имахме преди 2 години", обяви Димитър Зарчев- директор на Централно диспечерско управление (ЦДУ) в Електроенергийния системен оператор (ЕСО) по време на форума RE-Source Southeast 2025.
Над 400 участници от 20 държави – енергийни търговци, инвеститори, банки, ВЕИ разработчици и индустриални потребители – обсъждат възможностите и предизвикателствата пред енергийния преход в региона.
По думите на Зарчев за 2 години нещата с енергията ат ВЕИ у нас са се развили много особено в направление фотоволтаици. Над 5 гигавата мощности имаме инсталирани във фотоволтаици през пролетта и есента.
През 2022 г. 50% от производството на енергия в страната идва от ТЕЦ-ове. Този процент спада до 33% в рамките на 2 години. Този проценти разлика се заемат от енергия от ВЕИ. Така че ние успешно се декарбонизираме, каза още той.
"Преди месец видяхме какво се случи в Испания с тока, след това видяхме какво се случи и в Северна Македония. Ние като страна до голяма степен сме обезпечени за евентуални такива рискове", добави Зарчев.
Електроенергийните борси ще бъдат свободни да осигуряват стабилна мрежа, но тепърва ще се изискват много инвестиции в тази сфера.
"Пазарите в Източна Европа винаги са били трансгранични. Сега виждаме доста ликвидни борси. Фючърсите на енергия също са ликвидни. Бълканските страни сме страни, в които лесно може да се осъществява пренос на енергия", обясни Здравко Попов от Axpo Bulgaria.
69 на сто достигна делът на възобновяемата енергия в България през май. Заедно с електроенергията, произведена от атомната ни централа, делът на чистата енергия надхвърля 90%, заяви от своя страна изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев.
Има подписани предварителни договори за батерии с общ капацитет за съхранение на енергия от близо 30 000 мегаватчаса, допълни изпълнителният директор на ЕСО. По думите му през следващите 10 години в България ще бъдат реализирани четири нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) с общ прогнозен капацитет от над 60 000 мегаватчаса.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Компанията вече предлага бонуси за задържане на ключови кадри
Автомобилните производители ще могат да кандидатстват за участие в програмата още от сряда
Папата възражда традицията за лятна ваканция извън града