
Руски милиардер стои зад най-скъпата жилищна сделка в Ню Йорк за 2024 г.
Той е придобил луксозен пентхаус в Ню Йорк
Въпреки финансовите предизвикателства, повечето българи ще почиват в чужбина
През 2024 г. 27% от гражданите на Европейския съюз на възраст 16 и повече години не са имали финансовата възможност да си позволят едноседмична почивка извън дома. В сравнение с 2023 г. този процент бележи спад от 1,5 пункта, а спрямо 2014 г. намалението е значително – с цели 10,6 процентни пункта. Това сочат най-новите данни, публикувани от европейската статистическа служба Евростат.
Най-голям е делът на хората, лишени от възможността за годишна почивка в Румъния – 58,6%. Следват Гърция с 46% и България, където 41,4% от населението не може да си позволи едноседмичен отдих извън дома. На другия полюс са страни като Люксембург, където едва 8,9% от хората съобщават, че не могат да си осигурят такава почивка. В Швеция този дял е 11,6%, а в Нидерландия – 13%.
Въпреки финансовите предизвикателства, все повече българи гледат към чужбина като предпочитана дестинация за лятната си почивка. Според ново проучване на компанията Visa, 36% от българските потребители планират да прекарат следващата си ваканция извън страната, като най-популярните маршрути включват Гърция, Италия и Турция. Изследването обхваща седем държави от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), включително България, и разкрива специфични нагласи и очаквания на туристите в региона, предава БТА.
Българските пътешественици все по-често разчитат на самостоятелна организация на почивките си, като резервират онлайн и използват дигитални разплащателни средства. Само един на трима предпочита пакетна почивка, показва още анализът. Тази тенденция към индивидуално планиране е особено отчетлива сред потребителите в България и Унгария. Средната продължителност на планираната почивка е осем дни, като целта за мнозина е не просто отдих, а пълноценно преживяване с гъвкав бюджет.
Що се отнася до финансовото планиране, българските туристи залагат на стриктен контрол. Средно на човек се предвиждат около 760 евро за пътуване в чужбина, като основните разходи са насочени към храна, развлечения и допълнителни екскурзии. Почти половината от анкетираните заявяват, че подготвят подробен бюджет още преди отпътуване и го следят в реално време чрез дигитално банкиране. Любопитен детайл е, че 85% от онези, които планират предварително, успяват да се придържат към първоначалния си бюджет, без да жертват качеството на почивката.
Проучването разглежда и предизвикателствата, с които пътуващите се сблъскват най-често. Сред основните неудобства са закъснели или отменени полети, изгубен багаж, пренаселеност на туристически обекти, както и тревоги около сигурността – като измами и джебчийство. Един на всеки осем българи споделя за неудобства, свързани с липсата на познати методи за плащане в чужбина – ситуации, при които не могат да използват системи или устройства, достъпни у нас.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Той е придобил луксозен пентхаус в Ню Йорк
Изследвани са уменията на 12 460 работници
Гърция е петият най-голям износител на зехтин за американския пазар