1 USD
1.83853 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,342.7

"В окото на бурята сме": Василев заговори за турбуленция в бизнеса

БГ Бизнес
 

Той прогнозира, че войната в Украйна вероятно ще продължи още 4-5 години

Точно в окото на бурята сме, турбуленцията е изключително голяма. От политическите решения ще зависи дали и как бизнесът ще може да се справи с тази криза. Ако не се създаде правилната рамка, колкото и да се адаптира бизнесът, турбуленцията е голяма, заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев по време на откриването на икономическия форум "Шумът на парите".

Василев обясни, че в ЕС има координация за общи покупки на газ и това означава, че няма всяка страна да си сключва поотделно договорите.  

Започна се диверсификация на трасетата и енергийните доставки. Старата комунистическа инфраструктура, която ползваше газови доставки от север на юг към Гърция, сега се ползва наобратно. Ние сме ключова част от пъзела за решаването на газовите проблеми за Европа, подчерта той. 

Според финансовия министър в момента се провеждат разговори на високо ниво за направата на политика за предлагането и търсенето на храни. "В рамките на Европа ние трябва да реши проблемът с продоволствената криза, който се задава - над 3-4 пъти увеличение на цената на зърно в Северна Африка, а оттам ще се появи и бежански проблем". 

"Войната спомогна за шок и с храните, а не са с газа и петрола. Виждаме в момента, че цените на зърното са около три пъти по-високи, отколкото би следвало да бъдат по това време на годината. Очакваме и допълнително да се покачват, Русия няма да изнася зърно, а Украйна не може да изнася", заяви Василев.

Той прогнозира, че войната в Украйна вероятно ще продължи още 4-5 години.

"Последните 10 години се печат много пари" 

Последните десетина години се печатат страшно много пари. По време на COVID тези пари не влязоха много в обращение. Хората си бяха в къщи и имаше потиснато потребление. Тогава се напечатаха още повече пари и в момента виждаме инфлацията, каза Василев. 

Той подчерта, че в момента има инфлационна среда към която ще трябва да се адаптираме. 

 Финансовият министър даде пример с това, че по банковите институции има 4 трилиона долара в едната държава, 3 трилиона евро в друга държава. 

"Тези пари чакат да влязат в обръщение и ще създадат един голям резервоар от парични средства. Централните банки ЕЦБ и ФЕД имат начини да изтеглят тези средства, вдигайки изискванията за резерв и овладявайки инфлацията", обясни Василев.

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии