Няма опасност от режим на тока, но цената е под въпрос
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
България е на второ място в ЕС по увеличение на почасовите разходи за труд
През второто тримесечие на 2024 г. спрямо второто тримесечие на 2023 г. общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях хора нарастват с 15,4 на сто, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
В индустрията увеличението е с 11,2 на сто, в услугите - с 13,6 на сто, a в строителството - с 19,5 на сто.
Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Държавно управление" - с 27 на сто, "Образование" - с 26,4 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с 24,9 на сто, пише БТА.
Разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 15,4 на сто, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 15,1 на сто. По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 27,6 на сто за "Държавно управление" до 2 на сто за "Добивна промишленост".
Почасовите разходи за труд през периода април - юни 2024 г. са се повишили с 5,2 на сто в Европейския съюз, а само в страните от еврозоната - с 4,7 на сто, спрямо същото тримесечие на предходната година, сочат данни на Евростат, публикувани в средата на този месец на сайта й.
България е на второ място след Хърватия (+17,6 на сто) сред страните от Европейския съюз по увеличение на почасовите разходи за труд (+15,4 на сто) през периода април-юни 2024 г. в сравнение с второто тримесечие на 2023 г. На трето място е Румъния (+15 на сто), следвана от Унгария (+13,2 на сто) и Полша (+13 на сто), показват още данните на Евростат.
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
През септември изтекъл доклад описва 88% спад в основните печалби
Това означава, че растежът на еврозоната ще бъде по-слаб от очакваното