Теменужка Петкова: Връщането на Иван Иванов като шеф на КЕВР е малка светлина в тунела

 

Според нея 7-те танкера с LNG няма да ни стигнат 

“Връщането на Иван Иванов за председател на КЕВР е малка светлина в тунела. Той е безспорен професионалист в тази област. На поста председател се връща един изключително почтен и отговорен човек”. Това заяви бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова в предаването на “Тази сутрин”.

Преди седмица излезе становище на Конституционния съд, че доскорошният председател на КЕВР Станислав Тодоров е избран противоконституционно, след това той бе отстранен от поста.

"Надявам се колегите от “Продължаваме промяната” да са си извлекли поуките от противоконституционното решение, което взеха с избора на председател на КЕВР", каза Петкова.

"Съмнявам се, че тези 7 танкера ще ни стигнат"

“Големият проблем е, че нещо се пуска в публичното пространство, че са осигурени танкери с втечнен газ. Никой обаче не казва как този газ ще стигне до България. Една стока може ли да бъде твоя, ако не можеш да се възползваш от нея. Нито са осигурили капацитет, нито са осигурили възможност за този природен газ да дойде до България. Съмнявам се, че тези 7 танкера ще ни стигнат”, заяви тя. 

Вчера премиерът в оставка Кирил Петков заяви, че Министерски съвет ще направи предложение за сключване на 7 карго кораба с втечнен газ, но следващият месец служебният кабинет ще трябва да осигури необходимата инфраструктура от Гърция и Турция.

Тя бе категорична, че енергетиката и енергийната сигурност никога не са били в толкова тежко състояние. 

“Значи, когато чуете, че премиерът Кирил Петков да казва, че нещо ще се понижи, цената на енергоносителите, бъдете сигурни, че цената върви рязко нагоре. Нали помните каква заявка беше дадена, че цената на газа ще е с 3-4 пъти по-ниска, какво се получи “Булгаргаз” поиска цената за август да е с 54% по-висока, спрямо юли”, каза Петкова. 

Тя подчерта, че е чула изявлението на премиера в оставка Петков, че са осигурени 7 танкера, които ще дойдат при нас до края на тази година, но според нея това не е нищо друго освен един кризисен пиар. 

“България има нужда от сигурност. Когато казваш, че има сключен договор, трябва да се каже с кой е сключен този договор и колко ще струва този газ. Никой не намери за нужно да информира дори българския парламент”, добави бившият енергиен министър. 

Тя попита: Ще купуваме газ за около 180 евро на мегаватчас. Това ли иска да каже Петков?

 Вижте повече във видеото. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст