1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Може ли България да оцелее без руски петрол?

БГ Бизнес

Центърът за изследване на демокрацията е изготвил доклад по темата

През последните десет месеца тема номер едно в Европа, а и в България, е диверсификацията на доставките на газ и петрол. Резонният въпрос за страната ни е- след толкова дългогодишна зависимост, може ли България да оцелее без руски петрол? Отговорът, който дават от Центъра за изследване на демокрацията е - "Категорично, да!".

Страната може да получи доставки на суров петрол и други суровини от неруски източници за бургаската рафинерия „Нефтохим“, собственост на „Лукойл“. Страната може да получава и рафинирани продукти, ако има нужда от такива. И вероятно страната може да направи това на цена, която няма да се различава много от тази, която плаща сега за петрола и за рафинираните продукти, се казва в доклада.

За периода 2015 – 2020 г. годишното потребление на петролни продукти в България е относително стабилно и възлиза на около 4,5 млн. тона нефтен еквивалент годишно. Страната произвежда само около 25 000 тне/г суров петрол и кондензат, което се равнява на по-малко от 1% от потреблението. По-голямата част от консумирания в страната петрол в крайна сметка е внос.

България разполага с три рафинерии:

Съоръжението на ИНСА ОЙЛ (ИНСА) в село Белозем в Централна Южна България

Българската петролна рафинерия, разположена в село Долни Дъбник в Централна Северна България 

Рафинерията на „Лукойл Нефтохим Бургас“, разположена на брега на Черно море.

Рафинерията на „Лукойл Нефтохим Бургас“ е в състояние да преработва ефективно найразнообразни видове суров нефт, търгувани на международните пазари, както и други суровини, като например остатъчни продукти на рафинериите. Твърденията, че рафинерията може да преработва само руски сортове суров петрол, по-специално Urals, са неверни, категорично заявяват от Центъра за изследване на демокрацията.

Според експертите, "Лукойл" може да работи с нефт, който се добива в Черно море и Средиземно море. Подходящи сортове, еднакви със сорта Urals, са- СРС, Казахстан, Смес-Сахара- Алжир, BTC-Азербайджан, Сеутцка смес-Египет и други. 

Изводите от доклада

- Няма технически, логистични или икономически пречки за преминаване към преработка на неруски суров петрол в „Лукойл Нефтохим Бургас“, единствената рафинерия, която има някакво значение в България.

- Пазарите на нефт и рафинирани продукти в България са монополни, както по отношение на стоките, така и по отношение на услугите. Не е направен дори опит за решаване на проблема, а през годините рискът от големи сътресения само нараства. Този риск никога няма да бъде преодолян, ако не се диверсифицират доставките на суров петрол и не се прилагат стриктно правилата за отворен достъп до инфраструктурата, особено до складирането на рафинирани продукти и пристанищните услуги, за всички страни, участващи в търговията с рафинирани продукти.

- Диверсификацията на доставките на суров петрол от Русия ще бъде само началото на една дълга и трудна битка за България по пътя към нейната енергийна сигурност и независимост. Предприемането на грешна политическа стъпка на европейско ниво на разклона на пътя към тази сигурност и независимост едва ли е правилният избор.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

"Лукойл" трябва да внесе 13 млн. лв. за февруари във Фонд "Сигурност на електроенергийната система"

Лицата, които произвеждат нефтопродукти от суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия, се задължават да правят месечни вноски за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт

Галерии