
Работя на две места. Колко болнични листове трябва да получа?

Какви са стъпките, които трябва да следваме?
Много често се случва да се разболеем в най-неподходящия момент. Особено когато човек жонглира с две работни места. Но освен с високата температура и неприятните болки, се налага да се справим и с бюрокрацията – в случая, с болничния лист. Един от най-често задаваните въпроси от хора с повече от един работодател е: Колко болнични листа ми трябват?
Отговорът намираме в сайта на Националния осигурителен институт (НОИ), и е колкото прост, толкова и важен: Издават се толкова екземпляра на болничния лист, колкото са работодателите ви.
Какво означава това на практика?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ако работите при двама различни работодатели – например, на пълен работен ден в офис и на 4-часов договор като преподавател – ще трябва да представите по един болничен лист на всеки от тях. Всички екземпляри трябва да са напълно еднакви – с една и съща информация, същите дати, диагноза и основание за издаване. Това се удостоверява и чрез бележка на ред „Бележки“ в самия документ. Там се посочва, че:
„Болничният лист се издава за повече от един работодател/осигурител“, като се вписва и точният брой – например „2 работодатели“.
Ако болничният е издаден от Лекарска консултативна комисия (ЛКК), всички екземпляри се водят под един и същ номер в Книгата за решенията на комисията – още едно доказателство, че документите са идентични.
А ако работя на няколко места, но при един и същ работодател?
Ако работите на две места, но работодателят е един и същ се издава само един болничен лист. Дори да сте назначени на две различни позиции, щом работодателят е един, не е нужно да носите няколко екземпляра.
Какво трябва да направите вие?
- Информирайте лекаря си, че работите на повече от едно място
- Проверете болничните листове, за да се уверите, че броят на работодателите е правилно вписан
- Предоставете екземпляр на всеки работодател – навреме и лично, ако е необходимо
Защо това е важно?
Представянето на болничен лист е не само формалност. Той е основата, върху която се изчисляват вашите обезщетения от НОИ. Ако не уведомите и двамата работодатели, има риск да получите по-малко обезщетение или дори да възникнат административни недоразумения.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN