Мога ли да отида на почивка, ако съм в болничен?

БГ Бизнес

Какво казва законодателството на България?

 

Съществуват практики, в които работниците си взимат болничен не защото имат здравословни проблеми, а защото им предстои да пътуват или имат нужда от почивка. Но можем ли наистина да отидем на почивка, докато сме в болничен, според българското законодателство?

Какво казва законът?

По данни на НОИ, на основание чл. 35, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ) болничен лист следва да се издава само на временно неработоспособен осигурен, чието заболяване е показано за провеждане на рехабилитация.

Болничен лист на лице с хронично заболяване със запазена работоспособност не се издава. Болничният лист се издава в деня, в който лекарят установи, че човекът не е в състояние да работи. Не е позволено болнични да се издава предварително за бъдеща дата, на която човекът може да се разболее. С други думи, болничният започва да важи от момента, в който лекарят прецени, че има нужда от него, а не по-рано.

Кога болничният е допустим и как се следи за злоупотреби?

Ако сте в болничен, имате право на обезщетение от Националния осигурителен институт (НОИ), но от 1 януари 2024 г. се въвежда важна промяна: работодателят вече ще изплаща обезщетение за първите два дни от болничния, вместо за първите три. За тези два дни ще получавате 70% от среднодневното си възнаграждение за месеца, в който е издаден болничният. За всички следващи дни обезщетението е за сметка на НОИ.

Важно е да знаете, че за да получите обезщетение, трябва да имате поне 6 месеца осигурителен стаж. Ако нямате този стаж, няма да получите заплащане за първите два дни от болничния. Освен това, работодателят не дължи обезщетение за първите два дни в случаите на продължителен болничен или при отсъствие поради бременност и раждане — в тези случаи всичко се изплаща директно от държавното обществено осигуряване (ДОО).

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст