Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Кое е по-добре и какви са рисковете в двата случая
Ако хората нямат свое жилище, за да разберат кое е по-разумно да предприемат – да живеят под наем или да закупят жилище чрез ипотека, jрябва да направят добра сметка, в зависимост от конкретната ситуация.
За правилната калкулация трябва да се съобразят няколко фактора - какъв стандарт на живот имаме, каква заплата получаваме, в кой град живеем, какви са актуалните цени на имотите и т.н., препоръча с Георги Захариев, финансист, инвеститор и основател на Финансова академия, цитиран от БНР.
Освен изброеното, от значение е емоцията - в каква среда ние сме израснали, какви са нашите ценности, как разбираме финансовата свобода – сигурността от собствеността или възможността да бъдем мобилни и по отношение на местоживеенето.
При покупка са нужни спестявания поне около 20% от стойността. За София може би трябва да се започне минимум с 50-60 хиляди лева, без да забравяме разходите по сделката – за брокер, Агенция по вписванията, нотариална такса, както и средствата за евентуален ремонт или довършителни работи.
Фактът, че притежаваме имот, всъщност, върви със своите разходи, които много често хората не отчитат в самата калкулация, изтъкна Захариев.
По негови данни в София около 10% от имотите се дават под наем, а около 40% от имотите стоят празни.
У нас много хора притежават имоти, дори по повече от един и обяснението е, че в близкото ни минало това е било много достъпно спрямо доходите. На Запад не е така - там сумата, която хората трябва да заплатят, е непосилна за тях и не са много, които могат да предприемат такава стъпка. В този смисъл полека-лека България започва да прилича на една средна европейска страна, казва още инвеститорът.
В сегашната ситуация вероятно наемите като процент у нас ще продължат да се увеличават спрямо общия брой използвани имоти, защото се очаква повишаване на лихвите по кредитите в България, вероятно от есента, допълни експертът.
Както в много големи градове по света, така и в София има имоти, които не се ползват и не се дават под наем. Закупени са с инвестиционна цел и се чака подходящ момент за излизане на пазара.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови