Строят 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" със свръхмодерен реактор

БГ Бизнес

Колко ще ни струва и с какво е по-различен той

Вчера Westinghouse Electric обяви, че е подписала договор за предварителни инженерни дейности с „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ за изграждане на нов реактор с технологията AP-1000. 

Работата по договора започва още този месец, като включва оценка на възможностите за максимално използване на съществуващата на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ инфраструктура и за интегриране на българската индустрия в проекта за изграждане на седми енергоблок с технология АР1000, уточнява американската компания, базирана в Пенсилвания.  

Към този момент на площадката в Козлодуй работят два реактора с руска технология BBEP-1000.

С какво е по-различен реакторът АР-1000?

АР-1000 ереактор от ново поколение III+. Това е реактор с повишена безопасност. За момента тази технология е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност. Това означава, че при нужда системата може да се намеси без да е нужна енергия. При сегашните реактори, които ползваме това е голям проблем, защото, когато трябва да се намеси системата е нужна енергия, която понякога липсва", обясни пред businessnovinite.bg Иван Хиновски от "Български енергиен и минен форум".

По думите му това би бил първият подобен реактор в Европа. Към момента с новите реактори работят централи в Китай и САЩ. Наскоро Полша също избра технологията AP-1000 за своята ядрена енергия, а други девет реактора се планира да бъдат изградени за Украйна. 

"Проблем е, че все още този реактор няма лиценз в Европа. Тоест предстоят дълги процедури по одобрение, които ще отнемат поне една година. От Westinghouse казват, че до десетина години може да зарабоди новият реактор в България", каза още Хиновски. 

По думите му реакторът е много скъп. По предварителни разчети 2 блока у нас ще струват около 15 млрд. долара.  

През декември 2022 г. Westinghouse подписа 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за един от блоковете в АЕЦ „Козлодуй“, като доставките ще стартират през 2024 г. Ядреното гориво ще се произвежда в завода на Westinghouse във Вестерос, Швеция. Това е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000, подчертават от компанията.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст