
Илон Мъск в нов скандал: Раздава чекове за 1 млн. долара в замяна на гласуване
Законна или не е практиката му според американски съд?
Какво означава това за бизнеса и държавата?
Бюджетът за 2025 г. е вече приет, а с него идва и решение, което ще засегне малките и средни предприятия. Народните представители гласуваха намаляване на прага за задължителна регистрация по Закона за ДДС от 166 000 лв. на 100 000 лева.
Икономистът Румен Гълъбинов обясни за bTV бизнес новините, че целта на предложената промяна е да се увеличат приходите от ДДС, като в схемата се включат повече малки фирми и данъкоплатци.
Въпреки това, за малките предприятия, фамилните фирми и едноличните търговци с по-ниски търговски обороти новата мярка ще създаде затруднения. Ако тези фирми са се отписали от регистрация по ДДС заради по-високия праг от 166 000 лв., те ще трябва да се регистрират отново. Това означава, че ще бъдат задължени да издават фактури с ДДС и да водят ДДС счетоводство, което ще доведе до допълнителни разходи, макар и минимални.
От друга страна, фирмите с приходи над 100 000 лв. ще получат правото да ползват данъчен кредит по ДДС, което досега не им е било позволено.
Гълъбинов подчерта, че мярката няма да има голям ефект върху засегнатите и върху икономиката като цяло. Според него, по-логично е било държавата да увеличи минималния праг за регистрация, например, до 200 000 лв. Икономистът добави, че въпреки усилията за увеличаване на събираемостта на ДДС, ефектът ще бъде минимален. Той посочи и риска от стимулиране на сивата икономика, макар че е трудно да се измери този ефект.
„Ако има увеличение на събираемостта на ДДС, това вероятно ще се дължи на факта, че България е влязла в Шенген и бизнесът има достъп до по-голям пазар“, заключи Гълъбинов.
Народните представители не удовлетвориха исканията на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България и гласуваха утвърждаване на обща годишна квота за предоставяне на ваучери за храна на електронен носител по Закона за корпоративното подоходно облагане в размер на 1,6 млрд. лева. Организацията твърди, че ваучерите за храна са изгубили 45% от покупателната си стойност през последните 5 години.
По време на среднощното заседание депутатите приеха и държавният дълг да достигне 61,7 млрд. лв., или 26,6% от националния продукт. Размерът на дълга, който може да се поеме през 2025 г., е 18,9 млрд. лева. Минималният размер на фискалния резерв към 31.12.2025 г. е предвиден да остане непроменен спрямо заложения в бюджета за миналата година в размер на 4,5 млрд. лева.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Законна или не е практиката му според американски съд?
Две жени разказват как са били съкратени
Авиокомпании забраняват използването им в самолета