1 USD
1.70428 BGN
Петрол
68 $/барел
Bitcoin
$93,688.0

Плати сега или си плати после: Защо Брюксел насочва 800 млрд. евро за отбрана?

Свят

Какво да очакваме от Бялата книга на ЕС за отбраната и колко пари отделя България?

Надяваме се, че сте си починали добре - и сте пили бързо кафе сутринта, защото Брюксел не дава почивка на никого тази седмица.

В петдневното меню на европейските институции: още дискусии за отбраната, финансирането и (отново!) конкурентоспособността.

Ключовия ден? Сряда, когато Европейската комисия разкрива своята дългоочаквана Бяла книга за бъдещето на европейската отбрана, заедно с решения свързани със спестяванията и инвестициите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Документът за отбрана ще очертае начини за увеличаване на производството и логистиката, докато инвестиционният план е "незаменим" в инициативата на Фон дер Лайен "Превъоръжаване на Европа". 

Идеята: Блокът да гарантира, че милиардите спестявания от европейците се инвестират в пазари в рамките на ЕС. 

Капиталът не липсва: европейските домакинства спестяват 1,4 трилиона евро годишно в сравнение с 800 милиарда евро в САЩ – въпреки това 300 милиарда евро от тези европейски спестявания всяка година се вливат в пазари извън ЕС, според данни на Euronews. 

Какво е Бяла книга на отбраната?

В проекта на Бяла книга Европейската комисия излага своята визия за създаване на единен пазар за отбрана, за да помогне и насърчи държавите-членки да произвеждат повече отбранителна техника, за да запълнят критичните пропуски в способностите си, да изградят стратегически запаси и да интегрират „украинската отбранителна индустрия в европейската“, да се поставят с предимство европейските обществените поръчки, чрез планове за опростяване на правилата за правене на бизнес в отбранителния сектор.

Всичко това е свързано с пакет от 800 млрд. евро за сигурност и отбрана, който Урсула фон дер Лайен обяви по-рано. 

С това изпълнителната власт на ЕС отново насърчава идеята страните от ЕС да купуват заедно отбранителна техника. 

Крайната цел е да се запълнят много от критичните пропуски в способностите на страните, като дронове, противовъздушна отбрана и боеприпаси, и да се избегне зависимостта от доставчици.

Урмас Пает, зам.-председател на комисията по външни работи на Европейския парламент и член на подкомисията по правата на човека коментира по време на втория модул на обучението за млади журналисти, който се проведе в сградата на Европейския парламент в Брюксел, че големият проблем е че през последните 30 години повечето страни в ЕС не са направили достатъчно за отбраната и сигурността си. След края на Студената война повечето европейци са си мислили, че страните ни вече са сигурни и няма как подобни събития да се повторят и няма нужда да се харчат толкова много средства за сигурнист и отбрана. 

"За съжаление не виждам достатъчно политическа воля в страните членки това да се промени. Тази война в Украйна не е от 3 години, а от 11 години, когато Русия наруши границите на Украйна (анексирането на Крим). От 11 години има война в Европа", каза той пред журналисти, сред които и представител на bTV Бизнес Новините. 

Пает заяви, че ЕС се нуждае от 27 страни, които са съгласни да работят с обща стратегия, но все още има държави като например Унгария, управлявана от Виктор Орбан, които са против, а това забавя взимането на общи решения.

"Разбирам, че приоритети в различните страни са различни. Някъде страните имат нужда от по-добро настаняване, другаде от повече социална помощ. Но те нямат никаква смисъл, без сигурност и отбрана", добави той. 

Колко харчи Европейския съюз за отбрана? 

По време на същото събитие Зигфрид Мурешан, вицепрезидент на ЕНП и докладчик на ЕП за Многогодишната финансова рамка на европейския бюджет, заяви, че страните са отделяли средно малко над 1% за отбрана. 

По данни на ЕП ако се вземат предвид само 23-те държави – членки на ЕС, които членуват едновременно и в НАТО, разходите за отбрана през 2024 г. са били 1,99% от общия им БВП, като се очаква да станат 2,04% през 2025 г. Между 2021 г. и 2024 г. общите разходи за отбрана на държавите – членки на ЕС, са нараснали с над 30%. През 2024 г. те достигат приблизително 326 млрд. евро, или около 1,9% от БВП на ЕС.

По данни на Световната банка от 2023 г. България отделя 1,8% от БВП за сигурност и отбрана. Най-много за отбрана в ЕС за 2023 г. от БВП на страната си са отделили Полша - 3,8%, а на второ място се нарежда южната ни съседка Гърция с 3,2%. На другия край на класацията, с най-малко бюджет от БВП на страната, отделен за отбрана е Ирландия с 0,2%. 

През 2023 г. над 80% от инвестициите в отбраната, или около 61 млрд. евро, в ЕС са разпределени за обществени поръчки за нови отбранителни продукти. Растящата тенденция се утвърждава и през 2024 г., с разходи за обществени поръчки за отбранително оборудване от над 90 млрд. евро. Това съответства на увеличение на инвестициите в отбраната с 88,2% и на увеличение на годишна база с над 50%. Но не винаги ръстът е бил толкова значителен. 

По думи на Пает Китай има ръст на разходите за отбрана 800% за 20 години, Русия 400%, а Европа - 20%. 

Испанския евродепутат с български корени Ева Попчева, която ръководи отдела за външна политика на ЕС каза, че икономиката на отбраната е доста фрагментирана в отделните държави в Блока. Парите, които ще бъдат разпределени в различните държави донякъде ще зависият и от това където този тип индустрия е най-развита. А освен за производство и обществени поръчки ще трябва да се помисли и за логистката. 

"Около 1 месец отнема да се занесат оръжия от България до Швеция, например", каза Попчева. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

10 000 кв. м. изкуство на артисти от цял свят ще преобразят София, по време на Фестивала на светлините LUNA БГ Бизнес

10 000 кв. м. изкуство на артисти от цял свят ще преобразят София, по време на Фестивала на светлините LUNA

Четвъртото издание на културното събитие ще предложи 3-километров пешеходен маршрут. По повод 25-годишнината на bTV, видеомапинг шоу ще освети фасадата на красива сграда в центъра на София.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук