Глоби до 300 000 евро: Трябва ли да има Закон за инфлуенсърите?

От "Ние, потребителите" призовават за регулации

 

В изявление в социалните мрежи, онлайн платформата „Ние потребителите“ призовава за създаването на Закон за инфлуенсъри, който да регулира дейността на влиятелните личности в онлайн пространството. Това предложение идва след скандалната реклама на енергиен продукт, в която участва известна личност. Поставят се въпроси свързани с отговорността на инфлуенсърите при промотиране на продукти и модели на поведение, които могат да бъдат вредни за уязвими групи. „Ние потребителите“ казват:

„Толкова сериозен, вече хроничен проблем е неадекватно да се бори с глоба за липса на информация за адреса на търговеца и форма за отказ от поръчката.“

До приемането на подобен закон, всеки отделен случай на нелоялна търговска практика трябва да бъде разглеждан в рамките на Закона за защита на потребителите в България директива за нелоялните търговски практики . При установяване на нарушение, отговорните лица могат да бъдат подложени на сериозни санкции, включително глоби до 70 000 лв. и забрана за повторно прилагане на некоректната практика.

Ще бъде ли полезен такъв закон?

Живеем във времена, в които инфлуенсърката професия започва да става все по-популярна и все по-достъпна. Всеки може да стане инфлуенсър, но не всеки предава правилният модел на поведение на собствената си аудитория. Тези известни личности са най-разпознаваеми сред децата, така че има нужда да се създадат определени регулации. Това не е първият път, в който извстни личности са демонстрирали подобен тип поведение. 

Организацията "Ние, потребителите" подчертава, че във Франция вече е въведен Закон за инфлуенсърите, който обхваща всички участници в създаването и разпространението на реклами, които не отговарят на установените правила – от рекламните агенции, през инфлуенсърите и техните представители, до социалните платформи. Наказанията за неспазване на този закон могат да включват до две години лишаване от свобода и глоби до 300 000 евро. Такъв правен модел може да служи като ефективна основа за други държави, включително България, в усилията за по-строг контрол върху нелоялните търговски практики и защита на потребителите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст