1 USD
1.81146 BGN
Петрол
72.44 $/барел
Bitcoin
$82,652.8

"Деца бумеранги" или връщат ли се младите българи при родителите си

Младите българи напускат късно родните си домове

България е сред първите места в ЕС на страните, в които младите хора живеят с родителите си до по-късна възраст. Това показват данни на Евростат.

Близо 50% от българите на възраст между 25 и 34 години са напускали дома на родителите си средно на 30-годишна възраст през 2019 г., като делът им се увеличава спрямо предходната година. По този показател страната ни е на пето място в Европейския съюз след Хърватия, Гърция, Словакия и Италия.

Статистиката показва, че младежите в южните страни членки на Общността живеят по-дълго с родителите си, отколкото връстниците им от северните държави.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Миналата година младите жени у нас са напускали дома на родителите си с близо пет години по-рано спрямо младите мъже - 27,6 г. спрямо 32,1 г. 

Делът на младите мъже у нас, които живеят с родителите си, е почти два пъти по-голям от този на младите жени – 63,3% спрямо 33,2%.

Младежите в Хърватия и Словакия остават най-дълго в дома на родителите си – средно до съответно 31,8 г. и 30,9 г. 

Все повече се очертава и тенденцията младите хора да се връщат към родните домове или в тези на своите баба и дядо, след като веднъж вече са тръгнали по пътя на своето самостоятелно развитие. Това е групата на т.нар. „деца бумеранги“.

Пандемията от COVID-19 също даде своя принос. През юли 2020 г. изследване на Pew Research Center показва, че 52% от младите на възраст над 30 г. живеят с някой от родителите си. Това е най-големият такъв дял от края на Голямата Депресия през 1940 г.

В западните общества за един младеж, завършил училище или университет, намирането на собствен дом е от ключово значение по пътя към независим живот.  

В България няма как да видим ефекта „бумеранг“ при младите, въпреки че се наблюдава увеличено търсене на наеми. Жилищата пък стават все по-недостъпни и експерти очертават прогнозите, че все повече хора ще предпочетат да живеят под наем, тъй като няма да могат да си позволят да си закупят собствено жилище.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук