1 USD
1.86145 BGN
Петрол
73.81 $/барел
Bitcoin
$100,754.0

Ново проучване: В Дания е най-скъпо, в България най-евтино

Евростат сравнява цените на храните и услугите в целия ЕС, ето какви са изводите

 

Нивата на цените варират значително в отделните страни в Европейския съюз, като проучване на Евростат показва, че най-високите цени са 2,4 пъти по-високи от най-ниските. Вариациите се различават по фактори като данъци и разходи за труд.

Чрез индекса на нивото на цените, Евростат успява да проследи кои стоки и услуги са най-скъпи и съответно най-евтини в страните от ЕС. Този индекс  показва колко по-скъпи или по-евтини са стоките и услугите в дадена страна в сравнение с друга държава или група държави. „Общият“ показател е разходите за крайно потребление на домакинствата, които включват преките разходи на местните домакинства. Този показател отразява общите разходи за стоки и услуги.

Къде в ЕС малката потребителска кошница е най-скъпа?

Според Евростат, ценовите равнища за разходите за крайно потребление на домакинствата варират значително в ЕС през 2023 г. Дания има най-високи равнища на цените - 143% от средното за ЕС, следвана от Ирландия - 142% и Люксембург - 135%. В  България и Румъния са с най-ниски нива на цените, и двете с 60%. Това показва, че потребителската кошница от идентични стоки струва 143 евро в Дания, 135 евро в Люксембург, 66 евро в Полша и 60 евро в България и Румъния. В Дания ще платите два пъти повече пари в сравнение с България за същата кошница с продукти.

Какви са средните заплати?

Снимка: iStock

В Дания е най-скъпо, а в България най-евтино. В двете страни обаче средната заплата е много по-различна. Средната работна заплата в Дания е на стойност от 3,376 евро, но разходите за живот също държат високи цени. Цената на хляба е 2,93 евро, млякото е 1,81 евро, ориза струва 2,15 евро, а 11,48 евро. За същите стоки в Българя ще заплатите съответно 0,91 евро, 1,57 евро, 1,85 евро и 9,02 евро.

В България цената на малката потребителска кошница е много по-ниска и достъпна в сравнение с другите държави в Европа, но средната заплата не особено висока. Българите получават средно по 874 евро средна заплата, по данни на Numbeо. Освен хранителните стоки в Дания дрехите също са изключително скъпи. Едни дънки струват 99,96 евро, а за чифт маратонки ще трябва да платите около 103 евро.

Кои стоки са най-евтини в България?

По данни на Евростат, през 2023 г. сред основните групи потребителски стоки и услуги най-голяма разлика в цените в ЕС се наблюдава в категорията алкохол и цигари. Нивото на цените в най-скъпата страна е около 3,2 пъти по-високо от това в най-евтината в тази категория. Най-високи са цените в Ирландия (211% от средното за ЕС), а най-ниски в България (66%). Алкохолът и цигарите са над 3 пъти по-скъпи в Ирландия, отколкото в България.

Ресторантите и хотелите имат вторите най-големи разлики в ценовите нива. Най-ниските цени са отчетени в България (52% от средното за ЕС), следвана от Румъния (65%) и Унгария (72%). Най-високи са цените в Дания (152%), следвана от Финландия (129%) и Ирландия (128%).

Разликите в цените не се обуславят основно от данъци. Това може да се дължи на други причини, като различни разходи за труд и разлики в местните икономически условия. Разликите в нивата на цените са по-слабо изразени в други категории в сравнение с алкохола и цигарите, както и ресторантите и хотелите.

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст