
Голям онлайн супермаркет напуска българския пазар
Последните поръчки ще бъдат доставени на 22 юли
Всеки девети нов бизнес у нас не оцелява
През второто тримесечие на 2025 г. българската икономика отбелязва динамичен растеж, но и тревожни сигнали. Според официалните данни на Националния статистически институт (НСИ), новорегистрираните правни единици достигат 12 479, което представлява увеличение от 9.2% спрямо същия период на миналата година. Паралелно с това обаче, фалитите също нарастват – до 1 174, което е 14.4% ръст на годишна база.
В сравнение с първото тримесечие на 2025 г., броят на новите фирми бележи по-умерен растеж – с 2.2%, докато процедурите по несъстоятелност се увеличават с 7.6%. Тези цифри говорят както за предприемаческа активност, така и за продължаващ натиск върху определени сектори от икономиката.
Най-често банкрут обявяват автосервизи.
Най-много регистрации и фалити се наблюдават в сектора „Търговия на дребно и едро; ремонт на автомобили и мотоциклети“ (сектор G). Там се концентрират цели 90% от новите фирми (11 232) и 87.2% от обявените в несъстоятелност (1 024). Търговията остава най-динамичният, но и най-рисков сектор за нов бизнес.
Според икономисти, ръстът на регистрациите може да се тълкува като положителен знак за бизнес климата, но увеличаващият се брой фалити подчертава нестабилността и трудностите, с които се сблъскват новите фирми, особено в условията на инфлация, високи разходи и конкуренция.
За бизнеса и обществото тези данни са индикатор за:
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Последните поръчки ще бъдат доставени на 22 юли
Основните двигатели на инфлацията в еврозоната през юни са били услугите, храните, алкохолът и тютюнът
Износът на стоки от България е 3,3492 млрд. евро през май