1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,131.6

“Литаско”: Не водим преговори за продажба на “Лукойл”

“Литаско”: Не водим преговори за продажба на “Лукойл”

По-рано финансовият министър Асен Василев обяви, че се търсят купувачи за рафинерията в Бургас

"Литаско", компанията основен акционер в "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, не е получавала оферти за продажба на рафинерията. Следователно, "Литаско" в момента не е в преговори по въпроса. Това се посочва в разпространена по електронната поща позиция на базираната в Швейцария компания, чийто контролен пакет акции от своя страна се държи от руския енергиен гигант "Лукойл",  съобщава БТА.

Снимка: bTV

"Литаско" не е назначавала публична или частна организация да търси потенциални купувачи или да води преговори за продажба от нейно име, се посочва още в съобщението. 

 

"Лукойл Нефтохим Бургас" АД е дружество, разположено в страна членка на ЕС, което е собственост на "Литаско". Съгласно европейското законодателство за защита на частната собственост, както и обичайните бизнес практики, всяко намерение за закупуване на актив, принадлежащ на друга компания, трябва първо да бъде обсъдено между участващите контрагенти и едва след това – с властите на страната, в която се намират съответните активи, допълват от "Литаско" в позицията, изпратена ексклузивно до Блумбърг. 

 

Отговорът на компанията идва след коментар на финансовия министър Асен Василев пред Financial Times, че бизнесът й у нас се продава. След това министър-председателят Николай Денков също коментира тази възможност. 

Снимка: БГНЕС

„Не бих искал да коментирам нищо повече, докато няма конкретика за истински намерения. Когато става дума за такъв голям актив, има доста етапи, преди да се стигне до успешна крайна сделка“, каза той като посочи, че решението дали рафинерията ще бъде продадена зависи от нейния собственик.

В ефира на bTV енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров обяви, че „Лукойл“ е генерирал близо 3 млрд. долара свръхпечалба през последните 18 месеца на базата дерогацията, защото всъщност продава горивата у нас при марж на печалбата между 50 и 35 ст. на литър“. 

 

По думите му в момента върви наддаване между различни групи, които имат интерес към рафинерията.

„Тя е в много изгодна позиция заради дерогацията. Цената на рафинерията в момента е много по-висока, отколкото би била без дерогацията“, посочи още експертът.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии