1 USD
1.86892 BGN
Петрол
74.26 $/барел
Bitcoin
$96,033.6

Квартира, работа, образование: Колко струва да си студент в Германия? (СНИМКИ)

БГ Бизнес

Български студенти разказват за живота зад граница

Хиляди българи ежегодно намират дом отвъд границите на родината. Най-голямата българска общност в Европейския съюз е в Германия, където пребивават над 420 000 души. Това сочат данни на Федералната служба за миграция и бежанци. Страната остава една от най-предпочитаните и сред младите, като те заминават още след завършването си. Въпреките разликите в стандарта, през 2022 година българските студентите в Германия са над 6000 хиляди.  За да разберем, дали животът там си струва, разговаряме с трима студенти – Елена, Катина и Иванина.

Елена Гюрова: „Единственото, което ме задържа в Германия, са възможностите за кариерно развитие и по-добрите доходи“

Снимка: Елена Гюрова

Елена Гюрова вече втора година живее в Берлин, където учи архитектура. Университетите в България не отговарят на неините изисквания и изборът за нея е ясен. Семестриалната такса е 330 евро и включва не само обучението, но и достъп до градски транспорт в цяла Германия.  За нея образованието в Берлин си заслужава, но животът там може да бъде много труден.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Елена Гюрова: „Да си намериш квартира в Берлин е мъчение, а чакането за общежитие може да е година или повече“

Благодарение на свои познати още от началото тя живее на квартира, където плаща наем 680 евро за двама. За да кандидатсват за общежитие, студентите първо трябва да получат писмото за прием в университета. Това обикновенно се случва края август, а септември вече трябва да си се нанесъл там.

„Наемите са ужасни и да намериш квартира в Берлин е чудо“

Според данни на агенцията за недвижими имоти „Immoportal“ , средният наем на квадратен метър в Берлин е 14,56 евро. В най-популярните места наемните цени са средно 22,44 евро на квадратен метър, а в отдалечените квартали - 9,32 евро. Елена споделя, че има и доста частни общежития, които обаче са много скъпи - 1000 до 1200 евро на месец за малко студио.  За разлика от наемите, хранителните продукти и консумативите са на достъпни цени.

„Да си намериш работа на тази възраст тук също е много трудно. Кандидатствах за над 50 места, но ми звъннаха от 3-4. Чаках с месеци и никой не ми връщаше имейл. Има различни приложение, където можеш да намериш гъвкава студентска работа - избираш дейност, отиваш и ти плащат на час. За да те одобрят за по-сериозна работа, трябва да знаеш добре езика.“

В отделните федерации на Германия, животът може да изглежда по различен начин.

Катина Сталева живее в Щраубинг и учи биоикономика. Докато е в гимназията, тя активно се занимава с екологични проекти и има интерес към опазване на околната среда. Таксата там е 72 евро и включва само семестриалните разходи. Транспортът се заплаща отделно и е 38 евро за студенти.

Снимка: Катина Сталева
Катина Сталева: „Хубавото е, че тук има много възможности за студенти. Където и да отидеш, можеш да ползваш студентска карта и имаш намаление.“

Щраубинг се намира в Бавария, където е с 38% по-скъпо, отколкото в най-евтиния район Фогтланд в югозападна Саксония. Това сочат данни на Германския икономически институт (IW) и Федералния институт за изследване на строителството, градоустройството и териториалното развитие (BBSR) за 2024 година. Въпреки това Катина е в малък град, където цените са по-достъпни и наемите зависят основно от квадратурата и местоположението. Цените на продуктите в малкия баварски град са същите или малко по-евтини, като изборът е дори по-голям. Ресторантите са по-скъпи – обикновенно се плащат над 15-20 евро.

Тя подчертва и важността на здравеопазването и застраховките.

„Имах нужда от спешна помощ през уикенда и трябваше да платя 125 евро, за да ме преслушат и да ми видят гърлото. Лекарствата са доста скъпи и спрямо застраховката ти някои неща се покриват, други – не. Ако работиш повече от 20 часа седмично, не плащаш 40% от данъците. Много внимателно трябва да се следи всичко по отношение на осигуровки, данъци и прочие“

За разлика от по-големите градове, там намирането на работа е лесно. В доста фирми има специални позиции за студенти. Те са на специфични часове и са в сферата, която ги интересува. Трудности при търсене на работа имат студентите, които не знаят немски. Те най-често работят в заведения или магазини. На този етап Катина не работи, но животът в Германия и харесва. Тя планира да прекара следващите си години в чужбина.

Иванина Кошничарова също учи там, но различна специалност - химични биотехнологии.

Снимка: Иванина Кошничарова
„Повече от 2 години търсех моята специалност и в последствие разбрах, че искам да е комбинация от много неща. Тук мога сама да избирам и съчетавам различните предмети.“

За нея в Германия не е скъпо, защото като граждани на Европейския съюз за българите  семестриалната такса е минимална. Най-често университетът използва таксите за поддръжка на общи помещения и зали.

Тя е от студентите, които живеят на държавно общежитие. Всеки си има собствена стая, а банята и кухнята се делят.

„Намерих го доста сравнително лесно и бързо, но кандидатсвах месеци по – рано. Според мен локацията е от най-голямо значение. Сега ще се местя на частна квартина, но не смятам намирането на трудно. Градът е малък, докато в Мюнхен проблемът с квартирите е голям. Установиш ли се тук, лесно можеш да намериш дом„

След като завърши бакалавър, тя също не смята да се завръща в България. Иска да запише магистратура в Германия или другаде в Западна Европа.

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации