Трима студенти разказват за кризата със студентските общежития в Нидерландия

БГ Бизнес

Как се живее между високите наеми и големите мечти

 

Недостигът на студентски жилища в Нидерландия не е нещо ново за студентите, които учат там, но през 2024 г. ситуацията достигна критична точка. Средният месечен наем за стая, по данни от БТА, вече е 653 евро, а в градове като Амстердам достига близо 1000 евро. В същото време броят на свободните стаи намалява, а конкуренцията е свирепа. Как се справят студентите в тази тежка обстановка? Срещнахме се с три млади жени - Виктория, Теодора и Александра, които споделиха какво означава да се учи и оцелява в една от най-скъпите държави в Европа.

Виктория Пепеланова: "Процесът е подобен на покупка на билети за концерт"

Виктория учи Международно и Европейско право в Хага - един от най-скъпите градове в Нидерландия. Първата й година започва сравнително спокойно, когато успява да наеме студио за 600 евро на месец чрез платформа, организирана от университета.

„През първата година университетът предлага достъп до платена платформа за студентски стаи и апартаменти, които не са официални общежития, но са най-близкото до тях. Процесът е подобен на покупка на билети за концерт. Ако си достатъчно бърз, имаш шанс да резервираш стая.“

Но този комфорт трае само година. Системата в Нидерландия позволява на първокурсниците да ползват жилища, организирани от университета, само за една учебна година. След това студентите трябва сами да намерят място. Сега Виктория дели тристаен апартамент с две приятелки, за който плащат 2025 евро на месец, или по 675 евро на човек.

„Сумата изглежда стряскаща, но за качеството, което получаваме - реновиран апартамент в добра локация, това е добра сделка,“ казва тя. Допълнителните 90-100 евро месечно за консумативи увеличават бюджета, а управлението на тези разходи изисква стриктно планиране. Така че общата сума на човек лесно надвишава 750 евро. За щастие, родителите й я подкрепят финансово, защото стипендията, която получава, не е достатъчна.

Виктория не е засегната много от кризата, но определено признава, че съществуват известни проблеми в тази област. Според нея причините за кризата са очевидни: нарастващият брой студенти, бавното строителство и дискриминация на чуждестранните студенти. Кое е по-евтино общежитие или наемане на стая? Според нея няма особена разлика в цената между общежитие и наемане на стая като и в двата случая наемите варират между 500 и 1200 евро, като разликата основно зависи от местоположението и условията, а не от типа на жилището.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст