Искате да посетите дома на Дядо Коледа? Ето къде е той
Можете да се срещнете с Дядо Коледа и да се возите на шейна, теглена от хъскита
Трима български студенти разказват за живота си в Лондон
От 2020 година Великобритания не е членка на Европейския съюз, което доведе до много промени. Една от основните разлика за чуждениците са по-високите адмиснистративни такси, както и тези в образователния сектор. След Брекзит студентите от ЕС се класифицират като международни и подлежат на по-високи такси за обучение и редица изиквания за постоянно пребиваване. Въпреки това, данни на британския съвет показват, че над 120 хиляди европейци избират да продължат образоването в Великобритания. Разговаряме с трима студенти – Лора, Ева и Николай, които ни споделят за предизвикателствата във Великобритания.
Ева Ангелова: „Великобритания ме кара да изляза извън зоната си на комфорт“
Ева завършва гимназия тази година и заминава за Лондон. Избира да учи международно право и политология в Queen Mary University of London.
„Високото ниво на образование беше една от основните причини да запиша в Великобритания. Не намирах друг университет, които да отговаря толкова на интересите ми. Специалността, която избрах, я няма никъде другаде и системата ми позволява да практикувам навсякъде по света след завършването. В други страни фокусът е насочен към политиката на конкретната държава и това ограничава възможностите за развитие.“
Важна роля играе унивеситетската базата и местоположението. Тя го определя като „малък квартал“, който разполага с цялостен кампус и се намира в близост до центъра. За нея достъпът до централните части на града е ключов, защото това улеснява социализацията и срещите с хора от цял свят. В най-предпочитаните университети в Лондон има хора от над 170 страни. А какви такси се крият зад тяхното обучение?
„Таксите в Великобритания нямат големи разлики спрямо университетите. Условно те се разделят на две групи. Едната е за така наречените „местни“ студенти, а другата за чужденци. Като „местни“ в Англия се определят, както постоянните жители на страната, така и хората родени в Обединеното кралство или Северна Ирландия. Израстнала съм в България, но съм родена в Дъблин и сега плащам по-ниската такса за обучение.“ – сподели още Ева.
Това са разликите в таксите сред предпочитаните университети в Лондон. За местните те могат да бъдат платени от държата чрез заем, който трябва да се върне след завършването. Изплащането започва, когато човекът достигне около 28 000£ годишен доход. За чужденците не се предлага такъв тип помощ. В повечето случай цените са местни са фиксирани, като разлики може да има при чуждестранните студенти.
Такса за местни: £9250
Такса за чужденци: £27 900
Такса за местни: £9250
Такса за чужденци: £19 950 - £22 500
Такса за местни: £9250
Такса за чужденци: £17 000
*Цените са в паунд и са изведени след проверка в официални сайтове на университетите.
Ева плаща такса за местни студенти, но въпреки това промяна в цените на наемите – няма. Някои университети разполагат с общежития, каквито ползва и тя. Те са позволени само през първата година и таксата им е около 200£ седмично. След това студентите трябва да намерят частно общежитие или квартира. Техните цени варират основно спрямо местоположението, като са около 300–400£ на седмица. Освен по-високите такси и наемите, на чуждестранните студенти не са позволени заеми, а за работещите има разлики в заплатите.
Ева Ангелова: „Колкото по-млад си, толкова по-ниска е заплатата ти“
Заплатите там зависят основно от възрастта, а не от професионалния опит или образованието. Тя споделя още, че голяма част от хранителните продукти са на същите цени или дори на по-ниски. По-скъп е социалният живот, което се дължи на по-високия страндарт.
Николай Жеков: „В Англия можеш да си позволиш неща, които за българите са лукс“
Николай Жеков е запознат с живота в Англия преди и след промените.
Той живее в Лондон от над 6 години и вече има британски статут. След като завършва гимназия, той свиква с начина на живот и решава да остане там, въпреки различния стандарт.
„Тук не се придава толкова много стойност на материалните неща. Марковите дрехи или скъпата техника се смятат за нормални и не са трудно постижими. Стандарта на живот е висок, но за мен основен разход са наемите. Трябва да имаш стабилна работа, за да живееш добре. Например, картата ми за метро е 40£ седмично, като мога да ползвам единствено тази линия“
Той учи право и има британски статут, затова държавата му помага финансово с образованието. За него най-голям разход е общежитието.
Николай Жеков: „Наемите са по-високи от заплатите“
Можете да се срещнете с Дядо Коледа и да се возите на шейна, теглена от хъскита
Тревожните връзки на мафията в туризма застрашават икономиката
Кои са най-безопасните градове?