Кристала Казара ексклузивно пред businessnovinite.bg: Повечето финансови измами в България са свързани с корупция

Вицепрезидентът на кипърския офис на ACFE съветва гражданите как да се предпазят от измами

 

"През 2024 г. наблюдаваме най-много растеж на измамите, свързани с обществените поръчки, които пък често са свързани с корупцията, както и киберизмамите. Освен това друга тенденция, която се разпространява сред обикновените хора е свързана с инвестирането онлайн. Тя се развива сред хората, които не разполагат със специализирани знания и които вярват на измамниците, които им обещават бързо забогатяване чрез инвестиции онлайн", обяви в специално интервю за businessnovinite.bg, Кристала Казара, вицепрезидент на кипърския офис на Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами (ACFE). 

По думите й не може да се каже, че има специален регион в света, където измамите са по-често срещани. "Но от моя опит и от изследванията, които осъществяваме забелязваме, че измамите са навсякъде - в организациите, във фирмите. Обикновено собствениците на фирми считат, че измамите не са възможни в тяхната организация, защото те смятат, че са наели най-добрите служители, които спазват най-високи етични стандарти и изобщо изключват възможността да се случи измама в тяхната фирма. Това е може би най-голямата грешка, която те правят, защото измамите наистина са навсякъде", обясни Казара.

Що се отнася до измамите в България, експертът сподели данни от едно годишно проучване на Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами. Това е част от информация, която е публично достъпна, тя идва от доклад на асоциацията, който дава надеждни данни. Това проучване се осъществява ежегодно и получаваме много важна информация от него.

"През 2024 г. за съжаление наблюдаваме увеличение на случаите, свързани с корупция. От всички случаи, които сме наблюдавали, около 71% от случаите в Източна Европа са свързани с корупция. Ако направим едно сравнение със света, ще видим, че в световен мащаб тези случаи са 48%. Това още веднъж показва, че има разлика, когато става дума за различни части на света. 56% от тези случаи в Източна Европа са свързани с някои плащания, с рушвети, бакшиши или бонуси", каза още Казара.

Често те са свързани с работодателя, тоест работодателя предоставя такива средства на своите работници, които не са съвсем регламентирани. Друг важен фактор в това отношение е, че около 61% от случаите на корупция, фирмите решават да не обявят публично пред властите тези случаи заради тяхната репутация..

Кристала Казара даде ценни съвети за това как обикновените хора да се пазят от измами.  "Когато става дума за онлайн инвестиции е много важно да се запознаете с необходимата информация, да се образовате така да се каже. В този случай, говорим за повишаване на осведомеността на отделния човек. Намерете информация, преди да предприемете вашата инвестиция, задавайте въпроси, поискайте доказателства. Недейте да се осланяте само на това, че става дума за прекрасна възможност. Защото на практика няма идеална инвестиция", каза тя.

Същото се отнася и за киберпрестъпленията. Вашата банка винаги ви съветва да не споделяте своята парола, да не споделяте финансова информация, следвайте тези добри практики, за да избегнете неприятните ситуации.

Експертът е категоричен, че трябва да вземем примера на други държави по пътя към еврозоната. "Добра идея е да се види как са се случили нещата при другите страни, какво не е сработило, кое е работило добре. Особено по отношение на подготовката, това е много важен процес, там трябва добре да се прецени кои добри примери могат да се вземат. Това е важно, за да може да избегнете грешките, които те са правили", добави тя.

По думите й другото важно нещо, което трябва да се направи е да се види как гражданите на България да бъдат подготвени за този преход. "Винаги при такива трансформации се намират хора, които се опитват да се възползват от ситуацията и трябва да вземете предвид това, че някои от тях ще се опитат неправомерно да повишат цените или да се възползват по някакъв начин от незнанието на гражданите. Трябва да се вземат мерки и гражданите да бъдат предпазвани от такива потенциални измами. Затова е важно да се помисли как да поднесете информацията на обикновените хора, така че да бъдат защитени", съветва Казара.

Тя е категорична, че упражняването на контрол е много важно. "И трябва да бъдете много строги, трябва да въведете правила и да ги спазвате. Ако трябва да се налагат глоби, например, налагайте ги, без да се колебаете", добави тя.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст