
Цветята на сватбата на Джеф Безос струват 45 години труд на служител в Amazon
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Кога и за кого се полага?
Някои професии в България изискват полагане на труд при специфични условия, което налага предоставянето на повече от стандартния 20-дневен платен годишен отпуск.
Законодателството предвижда допълнителни почивни дни в такива случаи, а редът и условията са ясно регламентирани в Кодекса на труда и съпътстваща наредба.
Съгласно чл. 156 от Кодекса на труда, допълнителен платен годишен отпуск се полага при две основни хипотези. Първата е работа при специфични условия и рискове за здравето и живота, които не могат да бъдат напълно отстранени – не по-малко от 5 работни дни. Втората е работа при ненормиран работен ден – също не по-малко от 5 работни дни.
Конкретните видове дейности, които попадат в тези категории, се определят в специална Наредба на Министерския съвет.
Наредбата включва изчерпателен списък от 41 вида работи, при които има специфични рискове, които не могат да бъдат изцяло ограничени въпреки мерките за безопасност. Целта на допълнителния отпуск е да се намали здравният риск за работещите чрез осигуряване на повече време за възстановяване.
За да има право на допълнителен отпуск, служителят трябва да работи по някоя от изброените дейности поне половината от нормалното работно време, определено от Кодекса на труда. Изключения има при работа с йонизиращи лъчения това изискване не се прилага.
Размерът на допълнителния отпуск е минимум 5 работни дни, ако работата е извършвана през цялата календарна година. Ако е работено по-малко от една година, отпускът се изчислява пропорционално на реално отработеното време.
Право на допълнителен платен отпуск имат и хора с пълна загуба на зрение или слух, независимо от естеството на извършваната работа.
Работниците и служителите, които имат право на този допълнителен отпуск, се определят с писмена заповед на работодателя. Преди това се провеждат консултации с:
Решението се взема на база оценка на риска за съответната дейност.
Наредбата допуска възможността в колективен трудов договор или с индивидуално споразумение между работодателя и служителя да се уговорят по-големи размери на допълнителния отпуск (чл. 4, ал. 5).
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Компаниите са топ 100 в Централна и Източна Европа
Над 108 000 домакинства в Румъния са сменили доставчиците си на електроенергия през юни