
Meta забранява предизборната реклама във Facebook и Instagram в ЕС
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Новата валута ще повлияе на плащанията при кандидатстване в чужбина
Въвеждането на еврото у нас ще доведе до промени в ежедневието и финансите на гражданите, особено за ученици и студенти, които планират образование в чужбина. Един от основните процеси, свързани с тази промяна, е превалутирането. Новата валута ще повлияе на плащанията, управлението на лични финанси, откриването на банкови сметки в чужбина и получаването на стипендии.
Превалутирането представлява процесът на замяна на паричната единица, в която е изразена дадена сума или стойност – от български лев в евро. То се извършва по официалния фиксиран курс и съгласно правилата, определени в Закона за въвеждане на еврото в Република България. Това важи за всички цени, депозити, кредити, финансови инструменти и други парични стойности. Според официалната страница за приемане на еврото в Република България, при самото изчисление левовата стойност се разделя на пълната числова стойност на курса, представена с шест знака (включително пет цифри след десетичната запетая), без да се допуска закръгляване или съкращаване на този курс.
След като стойността се изчисли, получената сума в евро се закръглява до втория знак след десетичната запетая. Закръгляването се прави по стандартно математическо правило – ако третият знак след десетичната запетая е под 5, вторият знак остава непроменен; ако е 5 или повече, вторият знак се увеличава с една единица. Изключения от това правило се допускат само ако българското законодателство или нормативни актове на Европейския съюз изискват друго ниво на закръгляване.
В момента при плащане на кандидатстудентски такси чрез банков превод – например към UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) или университети в Италия, Германия, Чехия – банките начисляват такси за превалутиране. След въвеждането на еврото тези допълнителни разходи ще отпаднат, при условие че университетът приема плащания в евро, каквато е практиката в повечето държави от ЕС. Освен това преводите ще могат да се извършват по SEPA (Single Euro Payments Area) системата – общоевропейски стандарт за банкови преводи, което означава по-бързи плащания, без допълнителни такси.
След приемането на еврото учениците ще могат да откриват банкови сметки в чужбина, без да се налага да обменят валута. Това ще улесни управлението на лични финанси още от самото начало. Освен това българските банкови карти ще могат да се използват в страни от еврозоната без загуби от валутни курсове или допълнителни такси. Ще има възможността да се изпращат и получават пари между ученици и родители без оскъпяване.
Стипендиите, които се изплащат в евро – например по програми като Erasmus+, DAAD или Campus France – ще могат да се използват директно в България без нужда от конвертиране на валута. Също така документи, които изискват предоставяне на информация за родителски доходи, активи или университетски такси, вече ще бъдат в една и съща валута.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Търгът в eBay завърши с 96 оферти и достигна впечатляваща сума
Някои градове забраняват както смъртта, така и раждането на територията